تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱دسامبر (جمعه ۱۰ آذر)

0
329

مقدمه
• کنفرانس ۱۷۳ عادی وزرای اوپک و کنفرانس سوم اوپک و کشورهای غیر‌اوپک شرکت‌کننده در توافق سال قبل (نوامبر ۲۰۱۶) روز پنج‌شنبه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی (۹ آذر ۱۳۹۶) در دبیرخانه اوپک در وین اتریش برگزار شد. از آنجا که این کشورها مجموعا بیش از ۶۰درصد تولید نفت خام دنیا را در اختیار دارند و چند کشور از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان نفت مانند ایران، روسیه، عربستان سعودی، عراق، امارات متحده عربی و… در این کنفرانس شرکت می‌کنند طبعا تصمیمات این کنفرانس اهمیت زیادی برای بازارهای نفت و اقتصاد دنیا دارد و به همین دلیل نیز توجه زیادی را به‌خود معطوف کرده است.
• روز پنج شنبه در نشست اوپک برنامه کاهش قیمت نفت که از ابتدای سال جاری میلادی اجرا شده تا پایان سال آینده میلادی تمدید شد. این خبری مثبت است که از کاهش قیمت ها جلوگیری خواهد کرد اما بازار نفت به این تصمیم اوپک واکنش بزرگ نشان نداد و قیمت ها رشد قابل ملاحظه ای نداشت. اما این باور وجود دارد که در ماه های آینده همزمان با افزایش مصرف جهانی نفت فیمت ها رشد خواهد کرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۸ دلار معامله شد. با وجود خوش‌بینی‌ها به تمدید توافق میان اوپک و روسیه در نشست هفته جاری (۳۰ نوامبر) اما چشم‌انداز رشد تولیدات آمریکا بر قیمت نفت فشار آورد. افزایش (۹ موردی) تعداد دکل‌های نفتی در هفته گذشته در کنار رسیدن تولیدات آمریکا به رکورد ۶۶/۹ میلیون بشکه در روز عامل فشار بر قیمت نفت است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۵۷ دلار معامله شد. شرایط احتیاطی پیش از نشست اوپک و اعلام شرکت TransCanda از بازگشت عرضه ۵۹۰ هزار بشکه در روز به آمریکا بر نفت فشار آورد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۷.۴ دلار معامله شد. نگرانی‌ها در آستانه نشست اوپک (۳۰ نوامبر) در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا (API) بعد از افزایش ۸/۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری (بر خلاف پیش‌بینی کارشناسان از کاهش ۳/۲ میلیون بشکه) روند نزولی نفت را ادامه‌دار کرد. در نشست میان وزرای نفت و انرژی ۶۰ کشور عضو اوپک و روسیه روز چهارشنبه، پیش از نشست اوپک، تمایل اعضا به تمدید توافق به میزان ۹ ماه مطرح شد. اما روسیه نسبت به تشدید روند صعودی قیمت نفت، ابراز نگرانی و بازبینی توافق در ژوئن را پیشنهاد کرد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۸.۳ دلار معامله شد. با موافقت اعضای اوپک برای تمدید توافق اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸، رشد ماهانه ۶/۵ درصدی WTI و رشد ۶/۳ درصدی برنت در ماه نوامبر رقم خورد. پیش‌‌تر چشم‌انداز تمدید توافق تا پایان ۲۰۱۸ رشد نفت به سقف ۲ساله را رقم زد. خالد الفالح با توجه به قرار داشتن موجودی نفت ۱۵۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵‌ساله، کاهش سقف تولید حداقل برای چند دوره سه‌ماهه را ضروری دانست. نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد در نشست آینده اوپک (ژوئن) در صورت لزوم می‌توان تغییراتی در توافق ایجاد کرد. افزایش تولیدات شیل با رشد قیمت نفت و رسیدن تولیدات آمریکا به رکورد ۶۸/۹ میلیون بشکه در روز در کنار چشم‌انداز رشد تقاضا و احتمال کاهش صادرات با رشد قیمت نفت، مورد توجه اعضا در ماه‌های آینده است.

چشم انداز نفت
• با ادامه کاهش عرضه از سوی روسیه و بهسازی پالایشگاه های شمال غرب اروپا، عرضه نفت کوره در اروپا کاهش خواهد یافت. راه اندازی واحد جدید ککینگ تأخیری در پالایشگاه ۳۲۰ هزار بشکه ای اکسون موبیل در آنتورپ در نیمه اول سال ۲۰۱۸، که قرار بود در اواخر سال ۲۰۱۷ به بهره برداری برسد، از جمله نشانه های این کاهش است. بعد از بهره برداری کامل این واحد در نیمه اول سال آتی، عرضه نفت کوره از این واحد که ۲۵۰ هزار تن در ماه است به شدت کاهش خواهد یافت. فروش نفت کوره بانکر در روتردام، که سومین بندر بزرگ سوخت رسانی در جهان است، در فصل سوم سال جاری ۲/۱ میلیون تن بوده که در مجموع ۲۰۰ هزار تن بیش از مقدار ۱/۹ میلیون تنی دوره مشابه در سال ۲۰۱۶ است. بنادر آمستردام و آنتورپ هنوز ارقام فروش خود را منتشر نکرده اند، اما به نظر می رسد فروش هر دو بندر کمتر از روتردام باشد.
• اگر چه دقیقاً نمی توان گفت که کاهش عرضه در مجموع چه مقدار خواهد بود، اما آنچه مسلم است هر بهسازی در پالایشگاه عرضه را کاهش خواهد داد. بر طبق آمار وزارت انرژی روسیه، این کشور در ماه اکتبر ۲/۹۲ میلیون تن نفت کوره صادر کرده است که ۱۶/۵ درصد کمتر از اکتبر سال ۲۰۱۶ است. این روند در مورد روسیه همچنان ادامه دارد. همچنین پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ صادرات نفت کوره از منطقه NWE به مدیترانه کاهش یابد و جذابیت اقتصادی آربیتراژ کمتر شود. البته همزمان با کاهش عرضه نفت کوره طی دو سال آینده در سرتاسر اروپا، از سال ۲۰۲۰ به بعد و با اجرای مقررات سازمان جهانی دریانوردی برای مصرف سوخت با حداکثر نیم درصد گوگرد، تقاضا برای نفت کوره ۳/۵ درصد سولفور کاهش خواهد یافت.

                                     تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۰۱ دسامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۸.۳۱.۲ درصد کاهش (۰.۷دلار)ژانویه۲۰۱۸
برنت۶۳.۶۰.۵درصد کاهش (۰.۳ دلار)ژانویه۲۰۱۸
اوپک۶۱۰.۵درصد افزایش(۰.۳ دلار)ژانویه۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۰۱ دسامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید