اینفوگرافیک نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا

1
525

ناظر اقتصاد: در این گزارش به نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا خواهیم پرداخت. تقویت و توسعه بخش کشاورزی در تحکیم پایه‌های اقتصادی کشورهای در حال توسعه، دارای نقشی قابل توجه است.

از آنجا که بخش کشاورزی از نظر تامین نیازهای غذایی مردم، تامین مواد اولیه صنایع، اشتغال افراد و ایجاد درآمد اهمیت دارد، ثبات و استمرار رشد بخش کشاورزی از عوامل اصلی در ثبات اجتماعی و رشد اقتصادی بشمار می‌رود. از سوی دیگر، به دلیل اهمیت و نقش کشاورزی در ایجاد امنیت در سطح ملی و محلی و ایجاد فرصت‌های شغلی و درآمدی، این بخش به عنوان حرفه اصلی جوامع روستایی بشمار می‌رود.

رشد بخش کشاورزی می‌تواند فرآیند توسعه را از راه امکانپذیر ساختن انتقال پایدار منابع از کشاورزی به سایر بخش‌های اقتصادی تسهیل نماید. گذشته از این، رشد اقتصادی ناشی از بخش کشاورزی ، یکی از راه های مبارزه با فقر است. از این رو، توجه به ارتقای بهره‌وری و مقدار بازده در واحد سطح و در نهایت، توسعه کشاورزی به منظور تحقق توسعه اقتصادی ضروری است.

نقش بخش کشاورزی از لحاظ تأمین درآمد، اشتغال، ارزآوری، بازار، و به ویژه تأمین غذا در میان سایر بخش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مهم‌ترین نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا و سایر کشورهای جهان

 • تأمین غذا: از وظایف اصلی کشاورزی در هر کشوری تأمین نیازهای غذایی آن جامعه است. اهمیت تأمین غذا به تنهایی می‌تواند مبنای استراتژی توسعه اقتصادی باشد.
 • سهم کشاورزی در درآمد ملی: بخش کشاورزی یکی از اجزاء تشکیل دهنده درآمد یا تولید ملی در اکثر کشورها است.
 • ارتباط با بازار:کشاورزی علاوه بر عرضه مواد خام، خود مصرف‌کننده مهم بعضی از محصولات صنعتی است. گسترش کشاورزی تقاضای این بخش برای محصولات سایر بخش‌ها را افزایش داده و در مجموع، رشد تولید ناخالص داخلی را زیادتر می‌کند.
 • اشتغال: ویژگی‌های منحصر به فرد بخش کشاورزی این قابلیت را داراست که بتواند همواره مقدار قابل ملاحظه‌ای از جمعیت جویای کار را جذب نماید.
 • ایجاد توازن در بازار کار و سرمایه: بخش کشاورزی می‌تواند از طریق انتقال مازاد نیروی کار و سرمایه به توسعه سایر بخش‌ها کمک نماید. البته این انتقال زمانی مولد است که اولاً منجر به کاهش تولیدات کشاورزی نشود و ثانیا بخش‌های دیگر قابلیت جذب این مازاد را در خود داشته باشند.

اینفوگرافیک ارائه شده در ادامه گزارش، حکایت از اهمیت نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا دارد. طبق اطلاعات ارائه شده در این اینفوگرافیک، برترین کشورهای آسیایی در زمینه کشاورزی عبارتند از:

 1. چین: بخش کشاورزی سهمی حدود ۹۵۲.۶ میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد. همچنین، ۲۶.۷۷ درصد نیروی کار چین در بخش کشاورزی مشغول هستند.
 2. هند: بخش کشاورزی سهمی حدود ۳۸۱ میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد – همچنین، ۴۳.۸۶ درصد از نیروی کار هند در بخش کشاورزی مشغول هستند.
 3. اندونزی: بخش کشاورزی سهمی حدود ۱۳۵.۵میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی این کشور دارد – همچنین ۳۰.۳۳ درصد از نیروی کار اندونزی در بخش کشاورزی مشغول هستند.

بخش کشاورزی حدود ۴.۹ میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی ایران سهم داشته و ۱۹.۴ درصد از جمعیت این کشور (مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار) در بخش کشاورزی فعال هستند.

کشورهای آسیای جنوبی بالاترین نرخ تولید و نرخ اشتغال در بخش کشاورزی را در این منطقه دارند. در مقابل، کشورهای مستقر در منطقه خاورمیانه مانند عمان و یمن پایین‌ترین خروجی را در بخش کشاورزی دارند. برخی اقتصادها، مانند هند که به سرعت در حال توسعه هستند، برای رشد و نیز تامین معیشت مردم به شدت بر بخش کشاورزی متکی هستند. در سایر کشورهای آسیای جنوبی مانند نپال و میانمار بیش از ۵۰ درصد جمعیت در بخش کشاورزی شاغل هستند. توجه سیاست‌گذاران به نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا می‌تواند زمینه ساز ورود فناوری بالا به بخش کشاورزی باشد.

اینفوگرافیک نقش کشاورزی در اقتصاد آسیا

1 نظر

 1. کشور ایران زمین های بسیار حاصلخیزی در کنار بهره مندی از منبع ارزشمند آب داره
  امیدوارم سهم تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی به رقمی شایسته افزایش پیدا کنه
  تشکر از تهیه مقاله

نظر بدهید