هفته جدید بازارهای جهانی چگونه خواهد بود؟

زنگ خطر امریكایی

0
343

ناظر اقتصاد : هفته گذشته، هفته پِر افت و خیزی برای بازارهای جهانی بود. این افت و خیز در کنار داده‌های تازه از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، زنگ خطری را برای روزهای کاری هفته جدید که از امروز آغاز می‌شود، به صدا درآورده است. اگر بازارهای سهام امریکا توان رشد را از دست بدهند، بورس‌های آسیا و اروپا نیز متاثر خواهند شد و بازارهای کالایی نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

نگرانی بورس پررونق

بورس‌ های جهان روز جمعه وضعیت یکپارچه‌ای نداشتند، اما بیشتر در مسیر صعود بودند. با این حال، ‌آنچه ممکن است وضعیت را تغییر دهد، کاهش شمار گزارش‌های درآمدی شرکت‌هاست. در هفته‌های گذشته، اعلام درآمدهای غول‌های جهانی که بسیار بهتر از انتظار بود، توانست حتی اثر نگرانی‌های وابسته به جنگ تجاری را خنثی کند. با وجود افت‌های مقطعی، بورس‌ها در یک ماه گذشته وضعیت خوبی داشته‌اند. گزارش‌های فصلی درواقع اثر مهمی در جذب سرمایه از سوی شرکت‌ها و انتخاب سهام از سوی خریداران دارد.

با پیشنهاد رییس‌جمهور امریکا ممکن است تعداد گزارش‌های سالانه از ۴ به ۲ برسد و این امر می‌تواند سوخت رشد بورس‌ها را کاهش دهد. رویترز در این مورد می‌نویسد: «کاهش تعداد گزارش‌ها از سوی شرکت‌های امریکایی، می‌تواند سهام‌داران را در ابهام قرار دهد و حتی باعث کاهش ارزش سهام شرکت‌ها شود. برخی از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بر این باورند که این وضعیت ممکن است به کاهش جذابیت بورس‌های امریکا منجر شود و سرمایه‌ گذاری در شرکت‌ها را کاهش دهد.»

دونالد ترامپ از کمیسیون اوراق و ارز خواسته امکان گزارش‌های درآمدی شش‌ماهه را بررسی کند و این امر فعالان مالی را که عادت دارند هر سه ماه گزارش‌های مفصل دریافت کنند، ‌آشفته کرده است. دیوید کوتوف، رییس موسسه «کامبرلند ادوایزرز» در این مورد می‌گوید: «نصف کردن تعداد گزارش‌ها باعث سوءمدیریت و از دست رفتن نظم می‌شود.» برخی تحلیلگران می‌گویند این قدمی به عقب است که باعث رفتارهای بد مالی می‌شود.

تضعیف دلار قوی

هفته گذشته، هفته نوسان لیر ترکیه و در پی آن ارزهای نوظهور بود. سقوط پول ترکیه نگرانی از تاثیر دومینووار بر خروج سرمایه را ایجاد کرد که هم بر بازارهای سهام و هم بر بازارهای ارز اثر کرد. نگرانی‌های ترکیه باعث افزایش خرید دلار به عنوان سرمایه امن شد، اما ادامه جنگ تجاری امریکا با کشورهای مختلف و انتشار داده‌های بد تازه از اقتصاد این کشور باعث افت شاخص دلار طی ۵ روز کاری هفته شد. این شاخص که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه رشد را تجربه کرده بود، سه روز آخر را در مسیر کاهشی گذراند. شاخص دلار که دو هفته پیش تا عدد ۹۶.۳۶ واحد جهش کرده بود، جمعه روی عدد ۹۶.۱۰ واحد ایستاد. با وجود این کاهش، شاخص دلار نسبت به یک ماه قبل بیش از ۱ واحد رشد کرده است.

شانس طلای بدشانس

طلای جهانی، هفته گذشته روزهای بسیار بدی داشت. اونس طلا هفته پیش نه تنها به کانال هزار و ۱۰۰ دلار سقوط کرد، بلکه سه محدوده نیز در این کانال افت کرد. نوسان در میانه محدوده هزار و ۱۷۰ دلار تا جمعه ادامه داشت. این تنها خبری امریکایی بود که اونس فلز زرد را به محدوده هزار و ۱۸۰ دلار برگرداند.

جمعه شب داده‌های بد احساس مصرف‌کننده امریکا به داد طلا رسید. گزارش دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که احساس مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه آگوست به بدترین وضعیت در ۱۱ماه گذشته رسیده است.

این گزارش می‌گوید که خانوارها از وضعیت رشد هزینه‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. این خبر که نشان‌دهنده احتمال کاهش بیشتر اعتماد مصرف‌کنندگان امریکایی شد، توانست روند کاهشی اونس را وارونه کند. اونس پس از این اتفاق، به کانال هزار و ۱۸۰ دلار رفت و در نهایت روی قیمت هزار و ۱۸۴ دلار ایستاد.

امید نفت ناامید

نفت خام هم مانند طلا هفته گذشته، روزهای بدی داشت تا حدی که ۵ روز کاری قبل، بدترین هفته طلای سیاه را از ماه جولای رقم زد. هفته گذشته، ادامه قدرت دلار، افت بازارهای نوظهور و نگرانی درباره کاهش عرضه بر این کالا سنگینی کرد.

با این همه، برخی از تحلیلگران معتقدند که هفته جدید شاهد رشد قیمت‌ها به دلیل افزایش خریدها در قیمت‌های پایین‌تر خواهد بود. نفت خام هنوز هم نسبت به کف چند سال قبل، در وضعیت خوبی است. این کالای استراتژیک از ابتدای سال ۲۰۱۸ حدود ۹ درصد و در ۱۲ ماه گذشته حدود ۴۰ درصد جهش داشته است. آینده بازار جهانی نفت به عواملی مانند میزان عرضه پس از اجرایی شدن مرحله دوم تحریم‌های ایران بستگی دارد.

نظر بدهید