واردات از چین چند شغل را نابود کرده است؟

0
342

ناظراقتصاد: اقتصاد کشور ما در چند سال اخیر گرفتار مشکلات و معضلات بسیاری شده است. اگر از کارشناسان اقتصادی بخواهید ده مشکل پیش روی اقتصاد ایران را نام ببرند قطعاً مشکل بیکاری یکی از سه مشکل اول اقتصاد ایران در فهرست این کارشناسان خواهد بود. مشکلی که بیشتر گریبان قشر تحصیل کرده، جوانان و زنان را گرفته است و اگر برای رفع آن چاره ای جدی اندیشیده نشود قطعاً به یک بحران تبدیل خواهد شد. در این بین واردات از سایر کشورها نیز همچنان ادامه دارد. طبق آمار هر ده هزار دلار واردات از چین یک شغل را نابود می کند. در چند سال اخیر چند شغل در کشورمان نابود شده است؟

به گزارش تابناک، در این بین هنگامی که دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران سکان هدایت قوه مجریه را در دست گرفت اعلام کرد که این مشکل را حل خواهد کرد و حسن روحانی بارها با متهم کردن دولت قبل به عدم ایجاد شغل، آن ها را مورد انتقادات جدی قرار داده است. همچنین وی در صحبت های خود با کنایه به دولت قبل گفت: دولت قبل شغل ایجاد کرد اما برای چینی ها و کره ای ها.

گزارش‌های سازمان جهانی کار نشان می‌دهند که به ازای هر ده هزار دلار واردات از کشور چین، یک شغل در کشور واردکننده نابود می‌شود. با استناد به این موضوع و آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران می خواهیم ببینم که در ۸ سال اخیر چقدر شغل در کشور ما نابود شده است و این نابودی شغل در کدام دولت بیشتر بوده است؟

نمودار زیر ارزش واردات کالا از کشور چین در ۸ سال اخیر (۸۸ تا ۹۵) را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود میزان واردات از کشور چین در چهار سال دولت دهم و دو سال اول دولت یازدهم روند صعودی داشته است. در سال ۹۴، واردات از کشور چین در مقایسه با سال قبل یعنی سال ۹۳ حدود ۲.۳ میلیارد دلار کاهش داشته است اما دوباره از سال ۹۵ این روند شروع به افزایش نموده است.

آنچه از نمودار پیداست میزان واردات از کشور چین در دوران دولت یازدهم بیشتر از دولت دهم بوده است. در دولت دهم کل حجم واردات از کشور چین ۲۶ میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار بوده است که این میزان در دولت یازدهم به ۴۳ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار افزایش یافته است.
واردات از چیندر جدول زیر میزان نابودی شغل با واردات از چین در ۸ سال اخیر نشان داده شده است. در دولت دهم با واردات از کشور چین در حدود ۲ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۴۸۷ شغل نابود شده است و در دولت یازدهم این میزان به ۴ میلیون و ۳۷۴ هزار و ۸۹۹ شغل رسیده است. بنابراین دولت یازدهم اولاً بیشتر نسبت به دولت دهم برای چینی ها اشتغال ایجاد کرده است و ثانیا با واردات از چین بیشتر باعث نابودی شغل در داخل کشور شده است. در مجموع در دو دولت قبل حدود ۷ میلیون شغل با واردات از کشور چین نابود شده اند. این در حالی است که طبق آمار مرکز آمار ایران پیرامون نیروی کار، تعداد بیکاران در سال ۹۵ حدود ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر بوده است.
واردات از چین

نظر بدهید