افزایش ۲۰ درصدی واردات گوشی!

0
381

ناظراقتصاد: همزمان با رجیستری براساس آمار گمرک ایران در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۶ یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۱۵۸دستگاه انواع گوشی تلفن همراه وارد کشورمان شده است.
در مدت یادشده ١٣۴ میلیون و ١۵٠ هزار دلار گوشی تلفن همراه از طریق گمرکات وارد کشور شده است. همچنین واردات رسمی انواع گوشی تلفن همراه همزمان اجرای طرح رجیستری و در مهرماه سال جاری نسبت به شهریور ٢٠ درصد افزایش یافت.
گفتنی است، امارات متحده عربی، چین و کره جنوبی سه کشور عمده صادرکننده انواع گوشی تلفن همراه در این مدت بوده‌اند و در فهرست کشورهای صادرکننده گوشی تلفن همراه، کشورهای ترکیه، سوئد، هنگ‌کنگ، کویت، ویتنام و تایوان نیز دیده می‌شود.
امارات متحده عربی با ارزش ۶۶ میلیون و ٨٧۵ هزار دلار بیشترین سهم واردات گوشی تلفن همراه به کشورمان ایران را دارد. سهم کشور چین از واردات گوشی به ایران به میزان ٣۶ میلیون و ٨٧٩ هزار دلار است. جمهوری کره طی مدت مذکور ٢٧ میلیون و ١٩۶ هزار دلار گوشی تلفن همراه به ایران وارد کرده است. کشور کویت با ارزش ۶٩ هزار و ۵٣٩ دلار کمترین سهم واردات گوشی تلفن همراه به کشورمان را طی مدت مذکور داشت.
این گزارش حاکی است میزان صادرات گوشی تلفن همراه طی شش ماهه ابتدای سال جاری به ارزش ٢ میلیون و ۶٠٧ هزار دلار است. عراق و امارات متحده عربی کشورهای هدف صادراتی گوشی تلفن همراه طی این مدت بوده‌اند.
عراق با خرید یک میلیون و ۴١٨ هزار دلار رتبه اول را دارد و امارات متحده عربی با وارد کردن یک میلیون و ١٨٩ هزار دلار گوشی تلفن همراه در رتبه دوم قرار دارد. گمرک ایران از دسترسی آزاد به اطلاعات قیمت واقعی گوشی‌های تلفن همراه در طرح رجیستری خبر داد.
این اقدام با هدف احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد به اطلاعات امور گمرکی صورت گرفته است و خریداران گوشی‌های تلفن همراه در زمان استعلام کد شناسه بین‌المللی (IMEI) می‌توانند از قیمت واقعی این گوشی‌ها که در گمرک تعیین و بر مبنای آن حقوق ورودی اخذ شده است، اطلاع حاصل کنند.
علاوه بر این دسترسی به اطلاعات نوع ارز و قیمت ارزی که بر مبنای آن حقوق ورودی در گمرک اخذ شده در دسترس مشتریان قرار گرفته و با استعلام کد شناسه بین‌المللی می‌توانند مشتریان به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
گمرک بر اساس قانون احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد و برخط به اطلاعات علاوه بر موارد یادشده اطلاعات مربوط به تاریخ واردات گوشی تلفن همراه و حتی کشور سازنده را نیز در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این اقدامات به خریداران گوشی‌های تلفن همراه وارداتی کمک می‌کند تا گوشی اصل را از تقلبی تشخیص و قیمت واقعی گوشی تلفن همراه را به فروشنده پرداخت کنند.

نظر بدهید