رتبه‌های تک‌رقمی ایران در واردات ۳ غله مهم!

0
386

ناظراقتصاد: سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد ایران را هفتمین واردکننده بزرگ برنج در جهان معرفی کرده است. به گزارش تسنیم بر اساس آمار منتشرشده از سوی این نهاد بین المللی واردات برنج ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱.۲ میلیون تن اعلام شده است که این رقم معادل ۲.۶ درصد از کل تجارت ۴۵ میلیون تنی برنج در جهان بوده است.

بزرگترین واردکننده برنج در جهان طی سال ۲۰۱۷ کشور چین بوده است. این کشور ۶.۴ میلیون تن برنج در سال ۲۰۱۷ وارد کرده است. نیجریه با واردات ۲.۶ میلیون تن و اتحادیه اروپا با واردات ۱.۸ میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

  • رتبه ۲۷ ایران در زمینه واردات گندم

بر اساس این گزارش ایران از نظر وابستگی به واردات گندم در وضعیت بهتری قرار داشته است و ۲۶ کشور جهان واردات گندم بیشتری نسبت به ایران در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند.

ایران با واردات ۱.۲ میلیون تن گندم در رتبه ۲۷ جهان از این نظر قرار گرفته است. سه کشور اسلامی مصر، اندونزی و الجزایر به‌ترتیب بزرگترین واردکنندگان گندم در سال ۲۰۱۷ شناخته شده‌اند. مصر در این سال ۱۲ میلیون تن، اندونزی ۹.۷ میلیون تن و الجزایر ۸.۲ میلیون تن گندم از خارج وارد کرده‌اند.

  • ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان

آمارهای فائو نشان می‌دهد ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان طی سال ۲۰۱۷ بوده و ۱.۳ میلیون تن از این محصول را وارد کرده که فقط از واردات عربستان و چین کمتر بوده است.

عربستان با واردات ۱۱ میلیون تن جو در سال ۲۰۱۷ بزرگترین واردکننده این محصول شناخته شده است و چین نیز با واردات ۴.۶ میلیون تنی در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است.

  • ایران در رتبه ۶ جهان از نظر واردات ذرت

میان واردکنندگان ذرت نیز رتبه ایران تک‌رقمی بوده است. ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۹.۵ میلیون تن ذرت وارد کرده است و در جایگاه ششم جهان از این نظر قرار گرفته است.

اتحادیه اروپا با واردات ۱۵.۶ میلیون تنی بزرگترین واردکننده ذرت جهان در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است. مکزیک با واردات ۱۵.۵ میلیون تن و ژاپن با واردات ۱۵.۲ میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

نظر بدهید