کسب و کار سکه تولید انرژی های پاک در ایران

0
444

ناظراقتصاد: خبرگزاری رویترز با اشاره به قراردادهای شرکت های خارجی فعال در حوزه منابع انرژی تجدیدپذیر با طرف های ایرانی گزارش داد که با وجود مخالف خوانی های آمریکا، انتظار می رود که در پنج سال آینده ظرفیت تولید انرژی های پاک در ایران، دست کم هفت برابر شود.
به گزارش ایرنا، رویترز به قرارداد ۲ میلیارد و نهصد میلیون دلاری شرکت نروژی سگا اشاره کرد که روز سه شنبه در تهران و به منظور ساخت نیروگاه های انرژی خورشیدی امضا شد.
رویترز افزود: ایران تاکنون با ۱۲۴ شرکت عمدتاً اروپایی به توافق رسیده تا علاوه بر ۳۴۰ مگاوات برق موجود، ۲هزار و ۲۸۰ مگاوات دیگر از منابع بادی، آبی، خورشیدی و زیستی انرژی تولید نماید.
ایران یکی از امضاکنندگان پیمان آب و هوایی پاریس است که بر اساس آن ۱۹۵ کشور ملزم می شوند تا تولید گازهای کربنی را کاهش دهند.
به نوشته رویترز، ایران قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ تا پنج گیگاوات برق از منابع و انرژی های تجدیدپذیر تولید نماید.
شرکت انگلیسی کورکوس از جمله شرکت هایی است که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با ایران به توافق رسیده و قرار است در ساخت ششمین نیروگاه خورشیدی جهان در ایران همکاری کند. ارزش این قرارداد بیش از ۵۰۰ میلیون یورو است.
شرکت هلندی جی آر آی نیز نیروگاه های بادی و خورشیدی با ظرفیت تولید یک هزار و ۷۰۰ مگاوات برق در ایران خواهد ساخت.
رویترز افزود: تامین مالی این پروژه ها را شرکت های اروپایی اعتبار صادرات، بخش خصوصی و موسسات مالی آسیایی برعهده گرفته اند.
دیگو بیاسی مدیر شرکت کورکوس به رویترز گفت: تعدادی از تامین کنندگان مالی به خصوص از شرق دور و از جمله چین به ما مراجعه کرده اند و پیشنهاد همکاری در بخش های ساخت و تامین مالی را داده اند.
رویترز می نویسد که برخی از شرکت ها مانند شرکت یونانی میتیلینئوس که یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در ایران ساخته است، بعد از سخنرانی اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سیاست صبر و انتظار در پیش گرفته اند، اما شرکت های دیگر از جمله جی آر آی اعلام کرده اند که با این وجود به سرمایه گذاری در ایران ادامه می دهند.
گربن پک مدیر جی آر آی به رویترز گفت: ما راهبرد خود در ایران را تغییر نخواهیم داد.
خبرگزاری رویترز همچنین گزارش داد: رونه هالند سخنگوی شرکت نروژی سگا انرژی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد بدون شک به اجرای طرح های خود در ایران ادامه می دهیم و هیچ رخدادی ، مانع از اجرای این تصمیم نخواهد شد.
سگاانرژی روز سه شنبه تنها چند روز پس از اعلام سیاست مبارزه طلبانه تر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نسبت به تهران، یک قرارداد ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورویی (۲ میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلاری) با ایران برای ساخت چند واحد نیروگاه برق خورشیدی در این کشور بسته است.
توافقنامه اولیه سگاانرژی با شرکت دولتی توسعه انرژی امین ایران، آخرین مورد از شمار زیادی از قراردادهای شرکت های خارجی با این کشور از هنگام لغو تحریم های بین المللی در سال ۲۰۱۶ پس از موافقت تهران با محدود کردن برنامه هسته ای خود به شمار می رود.
هالند افزود: هر چند ما اندکی درباره اقدامات ترامپ نگران و به شدت طرفدار توافق هسته ای هستیم، اما به رغم اقدامات ترامپ، حتما و بدون شک به اجرای طرح هایمان در ایران ادامه خواهیم داد و هیچ رخدادی، این تصمیم ما را تغییر نخواهد داد.
ترامپ جمعه گذشته اعلام کرد که توافق هسته ای ۲۰۱۵ را که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما سلف وی به دست آمده است، تائید نخواهد کرد و سرنوشت آن را به دست کنگره ایالات متحده می سپارد که ممکن است برای ایجاد تغییراتی در آن تلاش کند یا تحریم هایی را که قبلا بر ایران اعمال شده بود، دوباره از سرگیرد.

نظر بدهید