وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۱۴ فروردین | بهبود شاخص کل بورس

0
924

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۴۷ واحدی به ۹۷.۰۸۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۷۵۳ میلیاردریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۷۹۷ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۵۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۱ واحد، فولاد خوزستان با ۴۴ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۲۳، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۷۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۸۴ میلیون و ۹۶۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۹۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۱۸، بانک ها با ۷۷ و خودرو و ساخت قطعات با ۷۶ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات چهاردهمین روز از فروردین ماه با رشد ۱۴۷ واحدی مواجه شد. نخستین هفته معاملاتی بورس در سال جدید با رشد قیمت‌ها همراه شد. گرچه ارزش معاملات به دلیل فضای نیمه‌تعطیل بازار چندان قابل توجه نبود، اما استقبال از نمادهای کالایی رشد شاخص را به دنبال داشت. بررسی عملکرد بازار سهام در آغاز سال‌های مختلف نشان‌دهنده عوامل متعددی است که در هر سال شرایط خاص خود را رقم زده است. در این میان، نقش مشترک یک عامل کاملا بازاری قابل رصد است و آن هم کاهش فشار فروش و افت ارزش معاملات در روزهای آغازین سال است. در سوی دیگر، عوامل غیراقتصادی، وضعیت بازارهای جهانی و روند نرخ ارز نیز بر روند شاخص بورس در این دوره‌ها اثرگذار بوده است.

نظر بدهید