وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۱۷ بهمن

0
585

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت بورس امروزوضعیت بورس امروز

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۰۶ واحدی به ۹۷.۹۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۶۴۷ میلیاردریال ( ۲.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۲۸۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۱۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۹۴ واحد، گسترش نفت و و گاز پارسیان با ۵۴ واحد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۹، آسان پرداخت پرشیا با ۲۶ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۶۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۵۴۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۰ هزار و ۵۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۳۰۷ نماد (معادل ۹۰ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۱۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۳۱، محصولات شیمیایی با ۲۲۲ و فلزات اساسی با ۲۰۸ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

اگرچه انتظار برای بهبود سودآوری شرکت‌های بزرگ و همچنین افت قیمت‌ها در ماه‌های اخیر انگیزه خریداران سهام را تقویت کرده است اما همچنان سهامداران از افت بیشتر قیمت سهام در مواجهه با ریسک‌های احتمالی آتی هراس دارند و این موضوع عرضه سهام را قدرتمند نگه داشته است. احتمال کم‌نوسانی نمادهای بزرگ در تقابل عرضه و تقاضا همچنان وجود دارد. ممکن است تا زمانی که بازار سهام اطمینانی نسبی از برخی اتفاقات پیرامون خود همچون نرخ دلار و وضعیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی کسب کند، شرایط کنونی ادامه پیدا کند، البته در این میان احتمال واکنش زودتر از موعد فعالان بازار به متغیرهای بنیادی وجود دارد. در حال حاضر علاوه بر معامله‌گرانی که بر اساس مولفه‌های بنیادی به جمع سهامداران نمادهای بزرگ بازار سهام پیوسته‌اند، برخی از سرمایه‌گذاران نیز با رویکرد کسب سود در کوتاه‌مدت در گردونه معاملات این نمادها قرار گرفته‌اند. حال در شرایطی که سهام بزرگ در محدوده خاصی نوسان می‌کند، دیگر از جذابیت گذشته برای سفته‌بازان برخوردار نیست.

 

نظر بدهید