وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت | افزایش شاخص کل بورس

0
1419

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۷۷ واحدی به ۹۴.۵۷۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۷۸ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۰۳۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۱۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲۳ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۳۷ واحد و فولاد خوزستان با ۳۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۲، سرمایه گذاری غدیر با ۲۷ واحد و صنایع پتروشیمی پردیس با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۷۷ میلیون و ۹۲۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۴ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۴۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۸، فراورده‌های نفتی با ۱۳۳ و فلزات اساسی با ۹۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی همچنان با معاملاتی کم‌حجم روند معاملات را درصد می‌کرد که حرف و حدیث‌ها بر سر پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری در بازارهای جهانی و همچنین انتشار خبرهای امیدوارکننده پیرامون برجام مبنی بر باقی ماندن این پیمان باعث شد تا همزمان با جذاب شدن قیمت سهام در برخی گروه‌های پیشرو، صنایعی همچون پالایشی‌ها و گروه فلزات اساسی در کانون توجه خریداران سهام قرار گیرد. این درحالی است که اغلب معامله‌گران بورس تهران در این گروه‌های پیشرو به حقیقی‌ها اختصاص دارد. به نظر می‌رسد در بازار سهام سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین همچنان اولویت اصلی معامله‌گرانی است که استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری را به عنوان راهبرد اصلی خود در بازار سهام می‌دانند.

نظر بدهید