وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۳ اسفند

0
243

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۴ واحدی به ۹۷.۳۵۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۲۶ میلیاردریال (۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۸۶ میلیارد ریال (تقریبا.۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۱۲ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۱۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۰، آسان پرداخت پرشین با ۱۶ واحد و پتروشیمی خارک با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۶۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۶۶۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۶ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت ودرنهایت تعداد ۹۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۵۸۲، محصولات شیمیایی با ۱۵۴ و فلزات اساسی با ۱۹۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم حجم و توأم با فشار عرضه به ویژه در گروه خودروهایی را شاهد بود که اقدام حقوقی‌ها و بازار گردان‌های آنها برای حمایت از سهم‌های پیشرو به ویژه در هلدینگ‌های پتروشیمی و پالایشی باعث شد تا از شیب تند نزولی بازار کاسته شود. در گروه خودروهایی‌ها اما موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شرکت‌های زیان‌ده و همچنین موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل اصلی‌ترین عامل برای تحرک بورس بازها در تک سهم‌های کوچک این گروه است. در نماد کشتیرانی نیز اقدام بازارگردان برای حمایت از این سهم و متعادل شدن قیمت سهام در سقف قیمتی باعث شد، تا این سهم امروز تاثیرگذارترین سهم شاخص بورس باشد. در هلدینگ‌های پتروشیمی از جمله سرمایه‌گذاری غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان نیز حمایت از سهام و بازارگردانی حقوقی‌های آنها باعث شد تا از تداوم ریزش شاخص بورس کاسته شود.

نظر بدهید