وضعیت بورس امروز شنبه ۱۴ بهمن

0
220

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۴۱۵ واحدی به ۹۷.۷۱۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۵۶۱ میلیاردریال ( ۱.۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۸۶۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۲۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۹ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۸ واحد و گروه مپنا با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۱۳، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸۰ واحد و شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۵۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۳۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۲ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۹۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۴۸، خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۶ و استخراج کانه‌های فلزی ۱۴۰ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که تداوم غلبه عرضه بر تقاضای سهام در بازار رخوت‌زده پس از جشن ۵۰ سالگی بورس باعث شد تا نماگرهای منتخب بازار همچنان قرمزپوش بمانند، هرچند که فعال شدن بازارگردان‌ها و حقوقی‌های حامی در نمادهای پیشرو به‌ویژه در گروه فلزات اساسی، معدنی و پالایشی به طور نامحسوسی به تکاپوی حمایت از سهام برای غلبه بر عرضه از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی افتادند. در پیش بودن هفته‌های پایانی سال هم‌زمان با تکاپوی حقوقی‌ها برای تأمین هزینه‌های حقوق و دستمزد و سربار در کنار دغدغه بازار بابت اصلاح قیمت‌ها در گروه‌های پیشرو باعث شده تا بورس تهران چشم‌اندازی خاکستری را برای شب‌های عید تصور کند. دغدغه ناظران بازار سهام از بابت افزایش نقدشوندگی در کنار دلواپسی‌های فعالان بازار از بابت شفافیت پارادوکس ماندن یا نماندن در بازار سهام را حتی برای آن دسته از سهم‌هایی که زمان زیادی از عرضه اولیه سهام آنها نگذشته ایجاد کرده است.

نظر بدهید