وضعیت بورس امروز شنبه ۲۶ اسفند | بهبود شاخص کل بورس

0
1519

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۱ واحدی به ۹۵.۵۷۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۹۲۳ میلیاردریال (۱.۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۴۴.۰۷۱ میلیارد ریال (تقریبا۴۲.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۹۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۰ واحد، بانک صادرات ایران با ۳۶ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۲۶، توسعه معادن و فلزات با ۲۳ واحد و ایران خودرو با ۲۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۹۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۳۳۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۸۹ نماد (معادل ۸۴ %تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری با ۲۳۰، خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۶ و فلزات اساسی با ۱۲۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل و کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که معاملات کد به کد در برخی سهم‌های پیشروی بازار تنها اتفاق روزمره این بازار برای معامله‌گران بی‌انگیزه بازار بود. با این همه اگر چه روزهای پایانی سال ۹۶ بر خلاف سنت همیشگی بازار سهام شرایطی بدتر از پارسال برای سرمایه‌گذاران وفادار این بازار پدید آورده، اما تک سهم‌هایی به اصطلاح زیرخاکی به ویژه در بازار فرابورس در کانون توجه اندک سهامداران حرفه‌ای بازار قرار گرفته است. بازار سهام در حالی طی دوشنبه هفته جاری به کار خود پایان می‌دهد که با وجود برجای گذاشتن بازدهی قابل قبول در چند صنعت پیشرو از جمله فلزات اساسی، معدنی‌، پالایشی‌ و گروه فناوری اطلاعات در مابقی صنایع بورسی خود نتوانسته رضایت چندانی را برای سهامداران این گروه‌ها به همراه آورد. بازار سهام در حالی به استقبال سال ۱۳۹۷ می‌رود که فصل مجامع سال آینده با توجه به حذف پیش‌بینی سود از بودجه‌های برآوردی شرکت‌ها دیدنی‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود.

نظر بدهید