وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند

0
233

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۳۱ واحدی به ۹۶.۸۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۹۲ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱۳.۱۰۳ میلیارد ریال (تقریبا۱۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۹۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۲ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۲۰ واحد و پتروشیمی خارک با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸، پالایش نفت تهران با ۱۳ واحد و پتروشیمی شیراز با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۸۲ میلیون ۶۳۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۸ هزار و ۲۲۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۹۳ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۷۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت مواد و محصولات دارویی با ۲۹۲، خودرو و ساخت قطعات با ۱۸۳ و فلزات اساسی با ۱۴۰ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی شاهد معاملاتی کم‌حجم و توأم با سردرگمی و ابهام بود که زیر سایه مؤلفه‌های تأثیرگذار سیاست خارجی کشور به آخرین خبرهای بازار ارز در چهارراه استانبول تهران خیره شده بود. بازاری که تکلیف آن با توجه به اتفاقاتی که در پهنه اقتصاد ایران به ویژه در بازارهای موازی با بورس تهران در حال رخ دادن است، هنوز مشخص نیست. بی‌تردید سرمایه‌گذار در بازار سرمایه متشکل و تحت نظارت که مالیات آن به طور شفاف پرداخت می‌شود و از سوی دیگر متناظر با تصمیم‌های اقتصادی کلان دولتمردان است، نه تنها برای حکومت بلکه برای قوام دولت‌ها نیز مؤثر خواهد بود. بازاری که به جای پهن کردن فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی این روزها به آنها برچسب دلال می‌زنند، اما نسبت به سودجویانی که بازار ارز را مکانی امن برای شناسایی سود باد‌ آورده می‌دانند هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

نظر بدهید