وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۱۸ بهمن

0
262

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۹۰ واحدی به ۹۸.۳۱۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۵۵۴ میلیاردریال ( ۲.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۶۳ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۱۷ میلیارد ریال بوده است.

وضعیت بورس امروز در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۱۷۷ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۳ واحد و گسترش نفت و و گاز پارسیان با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۲۴، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۷ واحد و گروه مپنا با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۵۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۷۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۲۶۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۳۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۸۵، محصولات شیمیایی با ۲۸۰ و خودرو و ساخت قطعات با ۲۲۷ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

با توجه به وضعیت متغیرهای اقتصادی و اتکا به عوامل بنیادی می‌توان به صعود ارزش سهام و سودآوری بنگاه‌های بورسی خوش‌بین بود. به بیان دیگر، با وجود حرکت شتابنده قیمت‌ها و بازده قابل‌توجه سهام کالامحور بازار سهام هنوز جای رشد برای قیمت‌ها وجود دارد. به ویژه پس از اصلاح قیمت‌ها و رسیدن بهای سهام به مرزهای حمایتی، انگیزه شناسایی فرصت‌های خرید در سهام افزایش یافته است. نتیجه‌گیری که با رشد قابل‌توجه نرخ دلار آزاد و پایداری قیمت‌ها می‌توان گرفت این است که تقاضای سهام مزبور بر بنیاد ستون‌های قابل اتکایی قرار گرفته است. با وجود این، همچنان شدت عرضه‌ها و احتیاط بیشتر از سوی متقاضیان سهام بازار را در تعادلی پایین‌تر نگه داشته است. بنابراین پرسشی که در این میان مطرح است قدرت دو اهرم اثرگذار بر سودآوری نیمی از بنگاه‌های بورسی، یعنی نرخ دلار آزاد و قیمت مواد خام در بازار جهانی است. جدال این دو نیرو یا هماهنگی آن تعیین‌کننده مسیر آینده قیمت‌ها در سهام است.

نظر بدهید