وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲ اسفند

0
250

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:  شاخص کل بورس با افزایش ۹ واحدی به ۹۸.۱۵۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۱۴ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۳۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۸۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۸۳ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۳۴ واحد و سرمایه گذاری نیرو با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۷، ملی صنایع مس ایران با ۳۰ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۲۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۱۴میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۱۱۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۷ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۶۰، فلزات اساسی با ۱۴۷ و استخراج کانه‌های فلزی با ۱۲۴ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد پیشرو شدن گروه خودرو و ساخت قطعات با تقویت تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود که در جا زدن قیمت‌ها در بازارهای جهانی طی ۴۸ ساعت گذشته و همچنین لزوم اصلاح قیمت سهام باعث شد تا فروشندگان اغلب حقیقی سهام در گروه‌های پیشرو همچون فلزات اساسی، پالایشی‌ها و تک‌سهم‌های معدنی عرضه‌کننده سهام باشند. هر چند که انتظار برای افزایش قیمت‌ها در سال آینده باعث شده تا فشار فروش در پرتفوی سرمایه‌گذاران با حجم بالایی مواجه نباشد. با این همه نیاز به نقدینگی در روزهای باقیمانده تا پایان سال باعث شده تا بازار سهام با حجم پایین معاملات روبه‌رو باشد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات دورن‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۱۸.۵میلیون سهم گروه دارویی سبحان به ارزش بیش از ۶میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه بود. همچنین بیش از ۵.۵ میلیون سهم سبحان دارو به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. در داروسازی تولید دارو نیز بیش از ۷.۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده مواجه بود.

نظر بدهید