وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲۳ اسفند

0
288

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۷۸۸ واحدی به ۹۵.۵۲۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۷۶ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۴.۲۳۸ میلیارد ریال (تقریبا۲.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۱۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۵ واحد و ایران خودرو با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک صادرات با ۷۱۸، بانک پارسیان با ۷۰ واحد و بانک ملت با ۳۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۸۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۷ هزار و ۵۷۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۹۶ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری‌ با ۳۵۵، خودرو و ساخت قطعات با ۱۸۲ و فلزات اساسی با ۱۰۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی همراه با غلبه عرضه بر تقاضای سهام بود که بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌های صادرات و پارسیان پس از مدت‌ها دوری از تابلوی معاملات بورس شوک دیگری را به بازار وارد کرد. در نماد بانک صادرات ایران امروز با کشف قیمت ۵۰ تومانی معامله‌گران بازار سهام شاهد تبخیر ارزش بازار این سهم معادل ۲ هزار و ۸۷۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان نسبت به آخرین ارزش بازار محاسبه شده در روز توقف نماد بودند. در نماد بانک پارسیان نیز در حالی بازارگردانی سهام مانع از سنگین‌تر شدن صف فروش این بانک خصوصی شد که با افت ۱۴ درصدی قیمت پایانی سهام نسبت به آخرین معامله صورت گرفته بر روی این سهم در روز توقف نماد معاملاتی، کار خود را با صف فروش ۳۷ میلیون سهمی در روز جاری پایان داد. بازار سهام در حالی در شرایط بی‌انگیزگی و سردرگمی به سر می‌برد که نوسان‌های کاذب در بازارهای موازی از جمله بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن باعث شده تا دورنمای بازار سهام همچنان برای سهامداران بازار سرمایه به عنوان سرمایه‌گذاران تعریف شده در اقتصاد ایران، خاکستری بماند.

نظر بدهید