وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۹ اسفند

0
296

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۳۹ واحدی به ۹۷.۹۶۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۳۲۸ میلیاردریال (۱.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۲۷ میلیارد ریال (تقریبا.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۵۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۵ واحد، سایپا با ۱۹ واحد و مخابرات ایران با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۷، پالایش نفت اصفهان با ۴۲ واحد و پالایش نفت تبریز با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۹۸ و ۱۲۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۹ هزار و ۸۷۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۰۹، فلزات اساسی با ۲۱۸ و محصولات شیمیایی با ۱۹۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم و توأم با غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در گروه‌های پیشرو مواجه بود که در بازارهای جهانی نیز اغلب کالایی‌ها و فلزات اساسی با کاهش قیمت‌ها روبرو بودند. بااین‌همه بورس‌بازها با تکیه بر روندهای تکنیکالی، گروه خودرویی‌و قطعه‌سازان را گزینه مناسب برای نوسان‌گیری در کانون توجه خود قرار دادند. در سایر گروه‌های بازار دومی و برخوردار از سهام شناوری پایین نیز اقبال معامله‌گران اغلب حقیقی برای رنج شدن قیمت‌ها قابل تأمل است. در این گروه لیزینگی‌ها همچنان با اقبال حقیقی‌ها و صف‌های خرید ناپایدار روبرو هستند. رفتار کوتاه‌مدت‌نگری حقوقی‌ها به‌ویژه در گروه‌های پیشرو طی روزهای باقیمانده تا پایان سال باعث شده تا معامله‌گران حقیقی به دنبال سهم‌های زیرخاکی و تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناور پایین باشند.

نظر بدهید