وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۲۶ فروردین | کاهش شاخص کل بورس

0
1388

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۹۹ واحدی به ۹۵.۹۸۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۹۴۷ میلیاردریال (۶۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۹۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۷۱ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۲۲ واحد، فولاد خوزستان با ۱۳ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۹، ملی صنایع مس ایران با ۳۰ واحد و پتروشیمی جم با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۹۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۰۳ میلیون و ۱۹۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۰ هزار و ۳۷۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۴۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۳ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۷۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۷، فلزات اساسی با ۱۱۹ و استخراج کانه های فلزی با ۷۷ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

بازار سهام امروز در حالی نخستین روز معاملاتی هفته آخر فروردین را با نماگرهای قرمزپوش به پایان برد که بیم و امیدها در بازار باعث شد تا انگیزه‌ای برای جمع‌آوری سهام وجود نداشته باشد، بازاری که با وجود همه ریسک‌ها راضی به واگذاری سهام در حجم انبوه در قیمت‌های فعلی نیستد. دلهره ناشی از تحولات سوریه در خاورمیانه و بیم و امیدها در فضای سیاست خارجی کشور میان سه ضلعی برجام، عربستان و آمریکا باعث شده تا بازار سهام همچنان دست به عصا گام بردارد. این در حالی است که فردا با حضور رؤسای بانک مرکزی، سازمان بورس و بیمه مرکزی و سایر مدیران تراز اول کشور یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه ایران برگزار می‌شود. در کنار نمادهای نه چندان پرفروغ بازار سهام امروز تک‌سهم‌های گروه قندی و همچنین اوراق بهادار در بازار بدهی در کانون توجه معامله‌گران قرار گرفته‌اند.

نظر بدهید