وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۶ بهمن

0
245

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت بورس امروز
وضعیت بورس امروز

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۲۵ واحدی به ۹۸.۰۳۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۵۰ میلیاردریال ( ۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۱۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۶۹ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با۸۶ واحد، مدیریت سرمایه گذاری امید با ۷۱ واحد و ایران خودرو با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک کارآفرین با ۱۶۰، آسان پرداخت پرشیا با ۲۹ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۵ میلیون و ۹۸۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۲ هزار و ۳۲۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۳۰۰ نماد (معادل ۸۸ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۷۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۸۹، فلزات اساسی با ۲۱۳ و محصولات شیمیایی با ۱۹۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

بازار سهام امروز در حالی با معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که با وجود نوسانی شدن نرخ ارز در بازار داخلی اما اقبال معامله‌گران اغلب حقیقی به گروه خودرویی‌ها را در پی داشت. انتظار برای افزایش قیمت قطعات و به تبع آن رشد قیمت انواع خودرو سواری و تجاری باعث شده تا گروه خودرو با توجه به اصلاح قیمتی رخ‌داده اخیر در این گروه دوباره در کانون توجه معامله‌گران قرار گیرد. انتظار برای افزایش نرخ ارز در بازار داخل باعث شده تا حجم خرید محصولات مختلف در بورس کالا به‌ویژه در بازار پتروشیمی و فولادی دوچندان شود. چشم‌انداز خاکستری سرمایه‌گذاری در بازار سهام در حالی است که حرفه‌ای‌ها ترجیح می‌دهند همچنان در بازار فرابورس بر روی تک‌سهم‌های نوسانی به دنبال کسب بازدهی کوتاه‌مدت باشند. در این بین گروه سرب و روی نیز همچنان با اقبال حقیقی‌های کوتاه‌مدت‌نگر روبروست.

نظر بدهید