وضعیت بورس امروز شنبه ۲۱ بهمن

0
238

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت بورس امروز
وضعیت بورس امروز

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۵۱۷ واحدی به ۹۷.۸۷۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۱۴ میلیاردریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۳۲ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران ۲۱ واحد، پتروشیمی پردیس با ۲۱ واحد و پتروشیمی ایرانیان با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۲۹، پالایش نفت بندر عباس با ۱۱۱ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۰۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۴۹ میلیون و ۷۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۴۶۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۱ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده‌های نفتی با ۳۰۲، محصولات شیمیایی با ۲۴۵ و خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

بورس تهران امروز برای بار دیگر شاهد افت قیمت سهم ها در اکثر گروه ها از جمله سهم های فلزی و نفتی ها بود به طوری که شاخص کل با افت ۵۱۷ واحد همراه شد. این روزها بورس تهران روند ثابتی را طی نمی‌کند و با فراز و فرودهای مقطعی مواجه است. در روزهای گذشته قیمت جهانی فلزات اساسی و کالاهای اساسی توانست بر روند دادو ستد های تالار شیشه‌ای تاثیر گذارد. روند تغییر قیمت نفت و دیگر کالاها در هفته گذشته بورس‌های جهانی را نیز تحت تاثیر قرار داد و سبب شد قیمت سهام شرکت‌های حاضر در این بورس‌ها با افت چشمگیری مواجه شود. از طرف دیگر بازار ارز مدتی است که دوباره در ایران تا حدودی متلاطم شده و نگرانی ها از ریسک نرخ ارز همچنان ادامه دارد از طرفی افزایش قیمت دلار می تواند به افزایش سود شرکت‌هایی که مواد اولیه شان با ارز خریداری می شود کمک کند در عین حال این موضوع نتوانسته روند قیمت سهم ها را افزایشی کند.

نظر بدهید