وضعیت بورس امروز دوشنبه ۲۳ بهمن

0
295

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۴۲ واحدی به ۹۷.۹۲۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۳۵ میلیاردریال (۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۱۷ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۵۲ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا ۵۴ واحد، شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۹ واحد و ایران خودرو با ۳۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۶۵، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۱ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۱۹ میلیون و ۹۶۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۶ هزار و ۳۹۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۵۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۳۰۲ نماد (معادل ۸۸ %تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۶۹، محصولات شیمیایی با ۱۳۴ و فرآورده‌های نفتی با ۱۰۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم و توأم با رخوت را تجربه کرد که اغلب معامله‌گران ترجیح دادند تا روزی که قیمت دلار از مرز روانی خود دوباره عبور کرده، به دنبال نقد کردن بازدهی‌های به دست آمده به ویژه در میان بازاردومی‌ها و شرکت‌های برخوردار از سهام‌شناوری پایین باشند. با این همه امروز گروه خودرویی‌ در جاده لغزنده نوسان‌گیری در بازار سهام، دوباره با اقبال خریداران اغلب حقیقی مواجه بود. انتظار برای افزایش قیمت خودرو در کنار اصلاح قیمتی سهام در این گروه باعث شده تا بورس‌بازان کوتاه‌مدت‌نگر به گروه خودرویی‌ها اقبال نشان دهند. بازارهای جهانی نیز در اولین روز کاری خود پس از تعطیلات آخر هفته با افزایش قیمت نفت خام و اونس طلای جهانی روبه‌رو شدند. هم‌زمان انتظار برای افزایش تقاضا برای سرب و روی و کاهش ذخایر معدنی براساس داده‌های بورس ال‌ام‌ای لندن، تقاضا برای جمع‌آوری سهام سرب و روی در گروه فلزات اساسی بورس تهران همچنان وجود دارد. رفتار مخالف گروه‌های پیش‌رو با بازارهای موازی در حالی است که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، افزایش عرضه سهام اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به هر حال آنچه که این روزها در آئینه تمام‌نمای اقتصاد ایران بازتاب داده می‌شود، حاکی از بی‌پولی و نبود انگیزه برای سرمایه‌گذاری است که به سودآوری شرکت‌های بزرگ در شرایط رونق دلبسته است.

نظر بدهید