وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن

0
256

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص‌ کل بورس با افزایش ۱۷۹ واحدی به ۹۸.۱۰۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۱۸ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۶۴ میلیارد ریال (تقریبا ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۷۸۲ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۹۱ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۸۷ واحد و شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۶۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی فجربا ۲۹، شرکت سایپا با ۲۷ واحد و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۴۴۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۷۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۳ نماد (معادل ۸۵ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۴۰۸، فلزات اساسی با ۱۹۱ و فرآورده‌های نفتی با ۱۶۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی متعادل و پرتحرک به ویژه در گروه خودرویی‌ و فلزات اساسی نظاره‌گر بود که پایان اصلاح قیمتی سهام و همچنین افزایش قیمت جهانی نفت خام باعث شد، تا گروه پالایشی‌ها با اقبال خریداران حقیقی سهام روبه‌رو باشند. معامله‌گرانی که استراتژی کوتا‌ه‌مدت‌نگری اصلی‌ترین هدف آنها برای حضور در بازار سهام است. با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال و نیاز به نقدینگی از یکسو و همچنین انتظار برای افزایش عرضه‌های عمده از سوی حقوقی‌ها و صندوق‌های بازنشستگی باعث شده تا روند بازار سهام همچنان حول محور شرکت‌های کوچک و برخوردار از شناور پایین بچرخد هر چند که حمایت نیم‌بند صندوق‌های توسعه و تثبیت از گروه‌های پیشرو و همچنین اهداف برنامه‌ای مانع از جلب توجه هر چند وقت یکبار گروه‌های پیشرو از جمله پالایشی‌ها، فلزات اساسی، معدنی‌ها و حتی خودرویی‌ها مورد توجه قرار گیرند.

نظر بدهید