وضعیت بورس امروز شنبه ۲۸ بهمن

0
232

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت بورس امروزوضعیت بورس امروز

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۸۲ واحدی به ۹۸.۴۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۶۰ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۲۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۵۲ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۰ واحد، شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۷ واحد و ایران خودرو با ۳۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۷، بانک ملت با ۲۹ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۹ هزار و ۷۹۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۸۸ نماد (معادل ۸۴ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۳۲۷، خودرو و ساخت قطعات با ۲۸۱ و فلزات اساسی با ۲۴۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد تقویت نسبی حجم معاملات سهام نسبت به روزهای گذشته به‌ویژه در گروه خودروهایی‌ها بود که معاملات دوقلوهای سنگ آهنی، پالایشی‌ها و پیشروهای گروه فلزات اساسی از جمله ملی‌مس توانست بیشترین افزایش را در ارزش بازار سهام رقم زند. در عین‌حال امروز بیشترین ارزش معاملات سهام متعلق به صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا، اوراق مشارکت ملی نفت ایران، ایران‌خودرو، بانک ملت و معاملات کدبه‌کد بانک کارآفرین و ایران ترانسفو بود. در بازارهای جهانی نیز در حالی نوسان شدید قیمت‌ها در ۲۴ ساعت گذشته منجر به ریزش قیمت فلزات اساسی شد که آلومینیوم توانست یک تنه با افزایش بیش از ۴۱.۵ دلاری به ازای هر تن تنها کامادیتی مثبت بازارهای جهانی تا قبل از آغاز تعطیلات آخر هفته میلادی باشد. بر اساس این گزارش آغاز طرح ضربتی بانک مرکزی برای پذیره‌نویسی اوراق گواهی سپرده بانکی با نرخ سود ۲۰ درصد از روز جاری در حالی به افزایش حرف و حدیث‌ها در بازار سهام انجامیده که بانک مرکزی هیچ گزینه‌ای برای هدایت نقدینگی به سمت بازار سهام در طرح جدید خود اعلام نکرده است.

نظر بدهید