وضعیت بورس امروز دوشنبه ۳۰ بهمن

0
245

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۵۲ واحدی به ۹۸.۱۴۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۵۵ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۲۶۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۱۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۳۱ واحد، پالایش نفت بندرعباس با ۲۱ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۵، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۳ واحد و گروه مپنا با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۳ میلیون و ۱۸۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۶ هزار و ۶۱۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۹ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۳، محصولات شیمیایی با ۱۹۲ و فرآورده‌های نفتی با ۱۴۰ میلیاردریالبترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم را به نظاره نشست که در اغلب نمادهای معاملاتی نوسان قیمت‌ها در شیب نزولی و در محدود صفر تابلو قرار داشت. با این‌همه دست و پا زدن بورس‌بازها برای سود کردن در بازار سهام باعث شده تا گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی این روزها با ورود و خروج نوسان‌گیران در تک‌سهم‌های نوسانی و برخوردار از سهام شناوری پایین باشد. بر هم‌زدن سیاست‌های تنظیم نرخ سود از سوی بانک مرکزی با انتشار اوراق گواهی سپرده بانکی نرخ سود ۲۰ درصدی باعث شده تا جریان نقدینگی در عمل دوباره راه بانک‌ها را در پیش بگیرد، راهی که در صورت تغییر نرخ اوراق بدهی و پیش‌بینی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه با درآمد ثابت می‌تواند برای بورس در نیمه اول سال آینده درد سر ساز باشد. بازار بورس که بنا به سنت هر ساله در روزهای پایانی سال با تقاضای پرحجم حقیقی‌ها روبرو بوده است.

نظر بدهید