وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۱۵ بهمن

0
280

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت بورس امروزوضعیت بورس امروز

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۸۹ واحدی به ۹۷.۸۰۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۸۵ میلیاردریال ( ۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۱۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۹۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۳۴ واحد، خدمات انفورماتیک با ۳۱ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معدن و فلزات با ۵۶، پتروشیمی مبین با ۲۳ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۱۸ میلیون و ۹۴۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۷۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۶ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۴۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۳۳۸، فلزات اساسی با ۲۱۶ و استخراج کانه‌های فلزی با ۱۹۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد معاملاتی کم‌حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بودند که بازارگردان‌های حقوقی سهام در گروه‌های پیشرو از جمله فلزات اساسی و محصولات شیمیایی تلاش کردند تا در دامنه نوسان منفی قیمت‌ها بر عرضه سهام غلبه کنند. در بازارهای جهانی نیز اگرچه برخی تحلیل‌ها حاکی از انتظار برای افزایش نرخ هر بشکه نفت خام در محدوده ۸۰ دلار دارد، اما واقعیت نشان می‌دهد که با توجه به تلاش ایالات متحده آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در افزایش نرخ بهره و همچنین تکیه بر سوخت‌های جدید ازجمله شل، نه‌تنها به افزایش قیمت جهانی نفت نخواهد انجامید، بلکه مؤلفه‌های تأثیرگذاری همچون روسیه و کشورهای اوپک بر باقی ماندن قیمت‌ها در سطح کنونی اتفاق نظر دارند. این موضوع نشان می‌دهد که در صورت تقویت دلار در برابر ارزهای عمده جهان باید افت قیمت طلا را انتظار داشت.

نظر بدهید