وضعیت بورس در ۳۰ آذر

0
472

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-30azar95

monitoreconomy_ir-stock-30azar95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش۲۹۰ واحدی به ۸۰.۱۲۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۴۷ میلیارد ریال (۸۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۲۶۵ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۶۲میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۶ واحد، سرمایه گذاری آتیه دماوند با ۷ دارو سازی زهراوی با ۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت مخابرات ایران با ۳۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۹ واحد، ایران خودرو با ۲۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۱ میلیارد و ۲۱۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۲ میلیارد و ۴۷ میلیون و ۸۱۳ هزار ریال در بیش از ۵۹ هزار و ۴۹۳ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز نیز شاهد معاملات کم حجم و رخوت‌آور زیر سایه سنگین معاملات کد به کد حقوقی‌ها بودند. بازاری که با وجود از دست رفتن بازدهی‌ها در پرتفوی، اما شاهد انجماد عجیب شاخص کل بورس در کانال ۸۰ هزار واحدی است. بازاری با نماگرهای قرمزپوش در گروه بیمه‌ای و نیز تک ‌سهم‌های پتروشیمی و دارویی شاهد تکاپوی نوسان‌گیران ناامید بود. امروز همچنین بلوک کنترلی ۶۶ درصدی سهام شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری به قیمت پایه هر سهم ۱۱۹ تومان در فرابورس روی میز فروش گذاشته شد که به قیمت رقابتی ۱۲۳ تومان معامله شد. همچنین سرمایه‌‌گذاری بهمن، داد و ستد آریا، گروه مالی ایرانیان و شرکت اعتبار‌ آفرین در مجموع بلوک کنترلی ۸۶.۷۱ درصدی سهام سرمایه‌گذاری لقمان را به قیمت پایه هر سهم ۲۳۴۶ ریال روانه میز فروش فرابورس کردند که به همین قیمت و بدون رقابت در تابلوی معاملات از سوی خریدار حقوقی هماهنگ شد. امروز ۲۴ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب به ارزش بیش از ۶ میلیون تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد. امروز هم معاملات کد به کد و درون گروهی در سطح عمده مانند روزهای گذشته ادامه داشت. بانک خاورمیانه، سبحان‌دارو، تراکتورسازی ایران، لیزینگ صنعت و معدن، گروه صنعتی بارز، صنایع فولاد آلیاژی یزد ودارویی رازک مجموعاً ۶۹ میلیون سهم را با کدهای درون‌گروهی سهامداران عمده جابه‌جا کردند.
در کنار معاملات کد به کد امروز، معاملات دو طرفه برخی حقیقی‌ها در کنار بازارگردانی سهام در گروه‌‌های مختلف با هدف مدیریت شاخص کل بورس قابل تأمل بود. در این بین تکاپوی پتروشیمی‌ها برای تغییر فرمول نرخ خوراک دریافتی از دولت با وجود مصوبه قانونی وزارت نفت در این زمینه جالب توجه بود. معاملات کد به کد و درون‌گروهی کم حجم سهام برای انجماد شاخص کل بورس در محدوده ۸۰ هزار واحدی در حالی است که به نظر می‌رسد، در صورت بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها متولیان بازار سهام انتظار درجا زدن نماگرها را در محدوده مشخصی دارند.

monitoreconomy_ir-stock-30azar95-3

monitoreconomy_ir-stock-30azar95-4

نظر بدهید