خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۱ بهمن

0
218

? در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۱۳۸۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۸۱۳۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۳۵۵ واحد کاهش به رقم ۶۴۴۴۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۱۶ واحد کاهش عدد ۲۱۰۳۲۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۹ درصد و ۰.۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۱۲۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۵ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۳۰۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۰۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۱ درصد و ۱۰ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۷۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۸۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر کدام ۳۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
? شاخص کل بورس پس از ۳ هفته صعود، با افت ۱.۴ درصدی مواجه شد. با وجود تشدید فشار فروش با شناسایی سود میان معامله‌گران، خوش‌بینی به عوامل بنیادین و نوسان قیمت‌های جهانی نزدیک سقف‌های چندساله، مانع از افت قابل توجه شاخص شد و تغییر مالکیت ۳۳ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها رقم خورد. با نوسان شاخص دلار نزدیک کف ۳ساله، آمارهای مناسب اقتصادی چین و ژاپن (چهارمین اقتصاد دنیا) مس بالاتر از ۷۱۰۰ دلار، روی بالاتر از ۳۵۰۰ دلار و سرب در سقف ۶.۵ ساله(۲۶۸۵ دلار) قرار گرفت. گلدمن‌ساکس با چشم‌انداز رشد تقاضا، کاهش عرضه، تداوم سیاست‌های انبساطی، رشد قیمت‌ کالاهای جهانی، مس را ۸ هزار دلار (از ۷۰۵۰ دلار) برای سال ۲۰۱۸، سنگ آهن را در ۳ماه ۸۵ دلار (از ۵۵ دلار) پیش بینی کرد. همچنان حرکت نفت نزدیک سقف، روند قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و نرخ دلار نیز بر بازار اثرگذار هستند.
وضعیت بورس, شاخص کل بورس, تحلیل بورس ?شاخص کل بورس تهران در هفته‌های اخیر گرچه توانست تا میانه کانال ۹۹ هزار واحدی نیز رشد کند اما بار دیگر از فتح قله ۱۰۰ هزار واحدی بازماند. افت قیمت سهام شرکت‌های بزرگ بازار بر دماسنج بازار سهام فشار وارد کرد و عقب‌نشینی به سطح ۹۸ هزار واحد را به دنبال داشت. در ریشه‌یابی افت قیمت سهام موارد مختلفی مطرح می‌شود. همچنان هراس از نزول بازار کالایی، ریسک برجام و همچنین متغیرهای اقتصاد داخلی کشور مطرح است. کارشناسان این موارد را در تشدید شناسایی سود میان معامله‌گران و افزایش فشار فروش موثر می‌دانند.
? نگرانی از عوامل منفی موثر بر قیمت سهام کاملا منطقی به نظر می‌رسد. صعود مداوم قیمت کالاها در بازار جهانی طی دو سال اخیر نه‌تنها برای معامله‌گران سهام کشورمان بلکه برای فعالان در بازارهای جهانی نیز اما و اگرهای بسیاری به وجود آورده است. بخش اعظمی از بازار سهام کشورمان از این موضوع اثر می‌پذیرد بر این اساس نوسانات بازارهای کالایی در ایجاد هراس میان معامله‌گران سهام کافی است. بخش دوم به کارشکنی‌های ترامپ درخصوص برجام بازمی‌گردد. احتمال بازگشت تلاطم به وضعیت سیاست خارجی کشورمان نیز در ایجاد هراس میان سرمایه‌گذاران بسیار موثر است. بر این اساس سرمایه‌گذاران این ریسک را برای کل فعالیت‌های اقتصادی کشور در نظر می‌گیرند. در کنار این موارد وضعیت اقتصاد داخلی نیز تردید را میان سرمایه‌گذاران به وجود آورده است. سرمایه‌گذار داخلی با چالش‌های بسیاری مانند تردید در روند نرخ دلار در ماه‌های آینده، نوسانات احتمالی بازار مسکن یا نرخ سود بانکی در ماه‌های آینده مواجه هستند.برای رصد آینده کوتاه‌‌مدت و همچنین میان‌مدت بورس باید بتوان به پاسخ شفافی درخصوص تردیدهای بالا دست یافت. البته در واقعیت شاید نتوان به پاسخ کاملی در این خصوص دست یافت اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت حتی با داشتن ثبات در وضعیت کنونی نیز می‌توان به آینده بورس امیدوار بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
? ماه گذشته، قیمت طلا، نقره و پلاتین افزایش یافته اما قیمت پالادیوم کاهش پیدا کرد. با توجه به اینکه وضعیت بازارهای مالی خوب بوده کاهش ارزش دلار مهمترین عامل رشد حدود ۴۰ دلاری قیمت طلا در ماه گذشته است. از طرفی با آنکه بانک مرکزی آمریکا سال گذشته ۳ بار نرخ های بهره را بالا برد اما شاخص دلاار کاهش یافت. امسال نیز بانک مرکزی آمریکا ۳ بار نرخ های بهره را بالا می برد اما بعید است ارزش دلار رشد کند.
? پیش بینی شده امسال اقتصاد چین بین ۶.۵ تا ۶.۸ درصد رشد خواهد کرد. اگر این پیش بینی تحقق یابد تقاضا برای فلزات پایه در این کشور بالا بقی خواهد ماند.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
وضعیت بورس, شاخص کل بورس, تحلیل بورس

نظر بدهید