وضعیت آماری انرژی ایران در سال ۲۰۱۶ به روایت بریتیش پترولیوم

0
1068

شصت و ششمین گزارش سالانه شرکت انگلیسی بریتیش‌پترولیوم (BP)، موسوم به گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۷» منتشر شد. سری گزارش‌های مرور آماری انرژی جهان از معتبرترین گزارش‌های بخش انرژی جهان است که از دهه ۱۹۶۰ و به‌طور سالانه توسط این شرکت انگلیسی که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اکتشاف و استخراج نفت جهان است، منتشر می‌شود. در ادامه نگاه دقیق‌تری به اطلاعات منتشرشده درباره ایران در این گزارش می‌اندازیم:

چهارمین دارنده ذخایر نفت جهان
براساس جدیدترین برآورد این شرکت انگلیسی، رقم ذخایر اثبات‌شده نفت ایران در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ یکسان و برابر با ۴/۱۵۸ میلیارد بشکه عنوان شده است و ایران ۳/۹ درصد کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان را در اختیار دارد و همچنان چهارمین مالک بزرگ ذخایر نفتی در جهان محسوب می‌شود.
براساس این گزارش، ونزوئلا با ذخایر ۳۰۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون بشکه‌ای معادل ۶/۱۷ درصد کل ذخایر نفت جهان در رتبه نخست جهان از این نظر و عربستان با ۲۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه در رتبه دوم و کانادا با ۵/۱۷۱ میلیارد بشکه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

اولین دارنده ذخایر گاز جهان
براساس جدیدترین برآورد بریتیش پترولیوم، حجم ذخایر گازی ایران در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ معادل ۵/۳۳ تریلیون مترمکعب عنوان شده است و ایران ۱۸ درصد کل ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد و همچنان بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گازی جهان به شمار می‌رود. براساس این گزارش، روسیه پس از ایران با ذخایر ۳/۳۲ تریلیون مترمکعبی در رتبه دوم و قطر با ۳/۲۴ تریلیون مترمکعب در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

چهارمین تولیدکننده نفت جهان
براساس گزارش شرکت بریتیش‌پترولیوم، تولید نفت ایران به همراه میعانات گازی در سال ۲۰۱۶، به ۶/۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که نشان‌دهنده افزایش ۷۰۳ هزار بشکه در روز یا ۱۸ درصدی تولید نفت ایران نسبت به سال ۲۰۱۵ است. براساس این گزارش، میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ معادل پنج درصد کل تولید نفت جهان بوده است و کشورمان در این سال، در جایگاه چهارمین تولید‌کننده بزرگ نفت جهان قرار داشته است. ایران در سال ۲۰۱۵ با تولید روزانه ۸۹۷/۳ میلیون بشکه، هفتمین تولید‌کننده بزرگ نفت جهان بود.
آمریکا با تولید ۳۵۴/۱۲ میلیون بشکه نفت در روز رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است. کشورهای عربستان با ۳۴۹/۱۲ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۲۲۷/۱۱ میلیون بشکه به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

سومین تولیدکننده گاز جهان
براساس جدیدترین برآورد این شرکت انگلیسی، میزان تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۶، ۴/۲۰۲ میلیارد مترمکعب برآورد شده که نسبت به سال ۲۰۱۵ از افزایش ۶/ ۶ درصدی برخوردار شده است. براساس این گزارش، سهم ایران از کل تولید گاز جهان در سال ۲۰۱۶ معادل ۷/۵ درصد بوده است و کشورمان در این سال، در جایگاه سومین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان قرار داشته است.
آمریکا با تولید ۲/۷۴۹ میلیاردمترمکعب گاز بزرگ‌ترین تولید‌کننده گاز جهان شناخته شده و روسیه با ۴/۵۷۹ میلیارد مترمکعب در رتبه دوم قرار دارد. قطر با تولید ۲/۱۸۱ میلیارد مترمکعب پس از ایران در رتبه چهارم قرار دارد.

فقط ۲ درصد ظرفیت پالایشی جهان
براساس گزارش شرکت بریتیش‌پترولیوم، ظرفیت پالایشگاهی ایران در دولت یازدهم یعنی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، بدون تغییر و در سطح ۹۸۵/۱ میلیون بشکه در روز باقی مانده است. ظرفیت پالایشگاه‌های ایران تنها دو درصد از کل ظرفیت پالایشگاه‌های جهان را تشکیل می‌دهند. براساس این گزارش، میزان نفت پالایش شده در پالایشگاه‌های ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن ۳/۱ درصد افزایش یافته و به ۸۹۱/۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. سهم ایران از کل پالایش نفت جهان در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳/۲ درصد برآورد شده است. آمریکا با ظرفیت پالایشگاهی ۶/۱۸ میلیون بشکه در روز، چین با ۲/۱۴ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۴/۶ میلیون بشکه در روز، سه کشور بزرگ پالایش‌کننده نفت خام در جهان به شمار می‌روند.

افزایش اندک تولید برق
براساس گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۷»، تولید برق ایران در سال ۲۰۱۶ برابر ۲۸۶ تراوات ساعت برآورد شده است که نسبت به سال ۲۰۱۵ از افزایش ۲/۱ درصدی برخوردار شده است. براساس این گزارش، سهم ایران از کل تولید برق جهان در سال ۲۰۱۶ معادل ۱/ ۱ درصد بوده است.
چین با تولید ۵/۶۱۴۲ تراوات ساعت در روز رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است. کشورهای آمریکا با ۸/۴۳۵۰ تراوات ساعت و هند با ۸/۱۴۰۰ تراوات ساعت به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. روسیه نیز در جایگاه چهارم قرار دارد.

افزایش ۷۵ درصدی مصرف انرژی هسته‌ای
براساس جدیدترین برآورد این شرکت انگلیسی، مصرف انرژی هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۶ معادل مصرف ۴/۱ میلیون تن نفت عنوان شده است که نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش ۳/۷۵ درصدی را نشان می‌دهد. براساس این گزارش، در میان ۳۰ کشوری که آمار مربوط به آنها ارائه شده است، ایران جایگاه ۲۷ را دارد.
آمریکا به لحاظ مصرف انرژی هسته‌ای در رتبه نخست جهان قرار دارد و معادل ۸/۱۹۱ میلیون تن نفت انرژی هسته‌ای تولید کرده است. فرانسه و چین از این لحاظ در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. روسیه نیز در جایگاه چهارم قرار دارد.

نظر بدهید