وضعیت بورس امروز شنبه ۱۲ خرداد | بهبود شاخص کل بورس

0
2094

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۷۴ واحدی به ۹۵.۹۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۰۹ میلیاردریال (۷۰۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۱۲۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۳۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۴۸ واحد، بانک ملت با ۸۳ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۲۴، پتروشیمی مبین با ۱۴ واحد و سایپا با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۱ میلیون و۳۷۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۱۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۸ نماد (معادل۸۴ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۵ نمادبا افزایش قیمت، تعداد ۱۵۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۸۶، بانک‌ها با ۱۳۴ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در اولین روز معاملاتی این هفته همزمان با رفت و برگشت برخی ناشران از فصل مجامع شاهد جذاب شدن بازار و حضور پررنگ‌تری از حقیقی‌ها برای جمع‌آوری سهام بود. معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد  ۰.۱۴ درصدی شاخص کل بورس به پایان رسید. افت نسبتا شدید قیمت نفت و ابهامات ارزی موجود مهم‌ترین‌ دلایل نوسان شاخص سهام طی پنج روز معاملاتی اخیر به‌شمار می‌رود. این تحولات با کاهش تقاضای سهام، دامنه نوسان قیمت‌ها را نسبت به دو هفته قبل کاهش داد تا فعالان تالار شیشه‌ای شاهد صعود قیمت‌ها با شتاب کمتری باشد. نمادهای پربیننده امروز بازار سهام مربوط به شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سایپا، سایپادیزل، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو و زامیاد بوده‌اند.

 

نظر بدهید