گزارش روزانه بورس | ۲۳ مهر ۹۷

0
297

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام | بهبود شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با افزایش ۵۷۷۴ واحدی به ۱۸۰.۶۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۹۴۵۱ میلیارد ریال (۲۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۲۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۴۷۶۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۳.۷۲۷ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دو شنبه ۲۳ مهرماه ۹۷ با افزایش ۵۷۷۴ واحدی به رقم ۱۸۰ هزار و ۶۰۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۶۷واحدی عدد ۲۸ هزار و ۷۱۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۰۷۴ واحدی به رقم ۱۹۳ هزار و ۹۰ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۶۱۲ واحدی به رقم ۱۳۶ هزار و ۳۵۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۹۷۸۱ واحدی عدد ۳۴۳ هزار و ۸۱۹ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۶۷ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۹۵ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۹۴۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۸۸۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۱۵ هزار و ۸۲۵ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام همچنان نظاره‌گر معاملاتی به نسبت کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی فعال در بورس تهران بود که با این تفاوت که پایان اصلاح تکنیکالی در کنار حمایت نیم بند حقوقی‌هایی همچون صندوق توسعه بازار باعث شد تا امروز معاملات بورس تهران روی مدار مثبت بچرخد. این در حالی است که برخی معامله‌گران حقیقی از فضای موجود به عنوان فرصت خروج از بازار تا اطلاع ثانوی یاد می‌کنند. با وجود عرضه‌های تدریجی برخی حقوقی‌ها ازجمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری اما معاملات درون گروهی در کنار حمایت ضعیف از سهم‌های پیشرو باعث شده تا نماگرهای منتخب بورسی همچنان سبزپوش باشند. در شرایط کنونی اگرچه نوسان بازار ارز به خودنمایی کالای ایرانی در مقابل ویترین محصولات خارجی انجامیده اما بنیه ضعیف و ساختار مالی نه چندان قابل اتکا در شرکت‌های و کارخانجات ایرانی باعث شده تا نه‌تنها از فرصت صادرات به خوبی استفاده نشود، بلکه توانایی لازم برای سر پا نگه داشتن شرکت‌ها بر اساس ظرفیت‌های اسمی تولید با زحمت و دشواری مواجه باشد. انتقادها و اعتراض‌های پراکنده نسبت به هسته معاملات در بورس تهران و ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری به بستر کنونی معاملات بازار سهام در حالی ادامه دارد که سازمان بورس بنا دارد با راه‌اندازی بستری تحت عنوان سجام در فضای الکترونیکی تمام اطلاعات هویتی و معاملاتی سرمایه‌گذاران را که معلوم نیست بر روی چه بستری بنا کرده، تجمیع راه‌اندازی کند.

نظر بدهید