وضعیت بورس امروز دوشنبه ۲۱ اسفند

0
283

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۶۶ واحدی به ۹۶.۱۹۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۹۹ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۳.۲۳۱ میلیارد ریال (تقریبا۱.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۳۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۰ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۷، سرمایه‌گذاری غدیر با ۱۶ واحد و سرمیه گذاری ملی ایران با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۹ هزار و ۸۵۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت ودرنهایت تعداد ۱۱۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۷۹، فلزات اساسی با ۱۱۳ استخراج کانه‌های فلزی با ۱۱۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی همزمان با اطلاعیه عرضه اوراق مشارکت دولت از فردا سه‌شنبه و همچنین آگهی عرضه اولیه سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش شاهد حمایت به ظاهر دستوری حقوقی‌ها از سهم‌های پیشرو در گروه فلزات اساسی و تک سهم‌های پالایشی و معدنی بود که در گروه خودرویی‌غلبه عرضه بر تقاضای سهام به ویژه در نمادهای سایپا، زامیاد و سایپا دیزل قابل توجه بود. همزمان افزایش عرضه سهام در نماد تازه ورود شفا دارو در حالی خاطره عرضه اولیه برکت را دوباره به ذهن‌ها آورده که با حمایت ضعیف سهامدار عمده این سهم در روز جاری، قیمت پایانی آن در محدوده صفر تابلو بسته شد. به نظر می‌رسد بازار سهام در واپسین روزهای باقی‌مانده تا پایان سال به دلیل عدم گردش نقدینگی در معاملات همچنان بازاری مخوف برای سهامداران خُرد خواهد بود، چرا که امکان بورس‌بازی در این بازار با توجه به فرصت‌های کسب بازدهی در بازارهای غیرمولد موازی از جمله بازار ارز و مبهم بودن چشم‌انداز اقتصادی پیش‌رو باعث خواهد شد، تا همچنان غیر حرفه‌ای‌ها شاهد ضرر و زیان در سبد دارایی‌های خود باشند.

نظر بدهید