پرداخت ۳۲۹۳ میلیارد تومان برای اشتغال و توسعه روستا‌یی

معاون مناطق محروم ریاست جمهوری خبرداد

0
617

ناظر اقتصاد: معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: تاکنون ۳۲۹۳ میلیارد تومان وام و اعتبارات با هدف ایجاد اشتغال و توسعه مناطق روستایی به روستائیان و عشایر پرداخت شده است.

سید ابوالفضل رضوی در جلسه خبری امروز که به مناسبت ۱۵ مهر روز روستا و عشایر برگزار شد، با اشاره به اینکه از سال های ۹۶ – ۹۵ تاکنون ۴۷۰۰ میلیارد تومان از طرح های توسعه و تولیدات روستایی با بانک‌های عامل عقد قرارداد شده است، افزود: براساس آمارهای موجود ۹۳ هزار و ۲۲ نفر در پی فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی در روستاها و مناطق محروم شاغل شدند.

وی افزود: بیش از ۶۵ هزار شغل پایدار برای روستائیان، کشاورزان و عشایر ایجاد شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: از محل اعتبارات بانک سینا و توافق نامه با بنیاد مستضعفان از سال ۹۶ تاکنون حدود ۹۲۰ میلیارد تومان نیز برای اجرای طرح های تولیدی و صنعتی در روستاها اختصاص یافته و برای ۹ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

رضوی افزود: از لحاظ ارزش میزان تسهیلات پرداخت شده استان های تهران، فارس، قم، مرکزی و آذربایجان شرقی بیشترین جذب سرمایه را داشتند.

وی گفت: از لحاظ ایجاد اشتغال به ترتیب استان های فارس، کرمانشاه، خراسان رضوی و گیلان رتبه های اول تا چهارم را در اختیار دارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: ۴۵ درصد اعتبارات توسعه روستایی در بخش کشاورزی، ۱۵ درصد در بخش شرکت های دانش بنیان و خدمات فناوری اطلاعات، ۱۰ درصد در بخش صنعت و معدن، ۱۰ درصد صنایع دستی و ۱۰ درصد دیگر نیز در بخش گردشگری سرمایه گذاری شده است.

رضوی گفت: استان گلستان بیشترین میزان جذب اعتبارات را در زمینه اجرای طرح های اشتغال زا در بخش گردشگری دارد، این استان بیش از ۶ میلیارد تومان از محل اجرای طرح های گردشگری درآمد داشته است.

وی همچنین از ثبت ملی و جهانی هنرهای دستی سوزن دوزی و ملیله دوزی خبر داد و افزود: ورزش های بومی و محلی و روش‌های درمان سنتی نیز از دیگر مواردی است که ثبت ملی و جهانی خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری روستائیان و عشایر را تولید کننده فرهنگ، آداب و سنن هنر و صنایع دستی دانست و گفت: سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در بخش صنایع دستی از اولویت های این معاونت برای توسعه روستاها است.

رضوی افزود: اولویت تخصیص اعتبارات علاوه بر گردشگری و صنایع دستی به دامداری صنعتی، گلخانه، آبیاری تحت فشار، صنایع تبدیلی و تکمیلی و معدن اختصاص دارد.

وی همچنین از برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در هفدهم مهر خبر داد و گفت: در نمایشگاه جانبی این همایش مصادیق عملیاتی اشتغال پایدار روستا و عشایر در معرض دید قرار می‌گیرد.

نظر بدهید