پورابراهیمی:۷۰ درصد تراکنش‌های مالی بی‌هویت است

0
291

ناظراقتصاد: در حالی مبلغ تراکنش‌ها در سال ۹۵ بیش از هزار و ۳۸۳ هزار میلیارد تومان بوده که این جابه‌جایی پول از طریق بیش از ۱۲/۵ میلیارد تراکنش انجام شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ۷۰ درصد تراکنش‌ها مربوط به کسانی است که فاقد هویت اقتصادی هستند، یعنی از اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون مجوز ندارند و به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده‌ایم که رصد اطلاعات آنها از سال ۸۰ از نظر کمیسیون اقتصادی مجلس بلامانع است. محمدرضا پورابراهیمی به مشکلات تراکنش‌های بانکی صنوف اشاره کرد و گفت: دوشنبه هفته آینده نشست مشترکی بین کمیسیون اقتصادی مجلس با رئیس سازمان امور مالیاتی ، اتاق اصناف و بازرگانی و تعاون برای حل این مشکل برگزار می‌شود. پورابراهیمی اظهار داشت: بابت ۷۰ درصد تراکنش بی‌هویت به سازمان مالیاتی کشور اعلام کرده‌ایم که رصد اطلاعات آنها نه‌تنها از سال ۹۰، بلکه از سال ۸۰ از نظر کمیسیون اقتصادی مجلس بلامانع است، اما در مورد واحدهای صنفی نحوه اجرای قانون باید به شکلی باشد که مشکلی برای واحدهای صنفی ایجاد نشود.

کمیسیون اقتصادی مجلس در راستای شفاف‌سازی اقتصادی بررسی لایحه دولت در مورد نصب، ایجاد و راه‌اندازی صندوق‌های مکانیزه فروش را روز گذشته به پایان رساند و امیدوارم ظرف دو هفته دیگر این لایحه به صحن مجلس ارسال شود. پورابراهیمی افزود: همچنین در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شد، تمامی هزینه‌های تأمین مالی و تمام موارد نصب، راه‌اندازی و خدمات نصب صندوق‌های مکانیزه فروش بر عهده دولت است، ضمن اینکه در مصوبه قید شده از زمانی که صندوق‌های مکانیزه به واحد صنفی تحویل می‌شود، مالکیت آن به خود واحد صنفی تعلق می‌گیرد و درآمدی هم بر آن شناسایی نمی‌شود. در کشورما نیز آمارها نشان می‌دهد مبلغ تراکنش‌ها از هزار و ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ به هزار و ۳۸۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسیده است که این موضوع حکایت از رشد ۳۴ درصدی در جابه‌جایی پول از طریق ابزارهای الکترونیکی و مدرن مالی در کشور دارد.

نظر بدهید