اینفوگرافیک پیش‌بینی‌ سهم تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۹ کشورهای جهان

0
562

ناظر اقتصاد: پیش بینی‌ سهم تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۹ نشان دهنده این حقیقت است که نزدیک ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان در اختیار کشورهای ایالات متحده آمریکا (۲۳ درصد)؛ چین(۱۷ درصد)؛ ژاپن(۶ درصد)؛ آلمان(۵ درصد)؛ هند(۳ درصد)؛ فرانسه(۳ درصد) و بریتانیا(۳ درصد) است.

تولید ناخالص داخلی از جمله شاخص‌های اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین (معمولاً یک سال)، در یک کشور تولید می‌شود. سرمایه‌گذاران دائما نرخ رشد را رصد می‌کنند تا بتوانند تخصیص دارایی‌های خود را همگام با سرعت تغییرات تنظیم نمایند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران نرخ رشد کشورها را مقایسه می‌کنند تا ببینند بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کدام کشورها فراهم است. بسیاری از آنها دوست دارند سهام شرکت‌هایی را خریداری کنند که سرعت رشد بالایی دارند.

در آمریکا، بانک مرکزی برای تصمیم‌گیری در خصوص اجرای سیاست‌های انبساطی برای مقابله با بحران اقتصادی یا سیاست‌های انقباضی برای جلوگیری از تورم از نرخ رشد استفاده می‌کند. مثلا، فرض کنید نرخ رشد شتاب پیدا کرده است، در این صورت بانک مرکزی برای متوقف نمودن نرخ تورم، نرخ بهره را بالا می‌برد. در این صورت، اقبال به سرمایه‌گذاری با بهره‌ی ثابت بیشتر می‌شود؛ چرا که در سال آینده نوسان نرخ بهره بالا خواهد رفت. اگر نرخ رشد کاهش یابد یا منفی شود، بیکاری و تعدیل نیرو در کشور در طول چند ماه افزایش می‌یابد. نزول رشد به این معناست که درآمدهای ناشی از کسب‌و‌کار پایین آمده است.

همچنین از گزارش‌های تولید ناخالص داخلی می‌توان دریافت که چه بخش‌هایی از اقتصاد در حال رشد و چه بخش‌هایی در حال نزول هستند. این به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که تشخیص دهند سرمایه‌های خود را در کدام حوزه‌ها وارد کنند.

تفاوت تولید ناخالص داخلی با تولید ناخالص ملی (Gross National Product) در این است که تولید ناخالص ملی شامل ارزش تمامی کالاها و خدماتی است که توسط شهروندان یک کشور، در سراسر دنیا تولید می‌شود. در صورتی که تولید ناخالص داخلی ارزش تمامی کالاها و خدماتی است که در «درون یک کشور» تولید می‌شود.

پیش بینی‌ سهم تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۹ نشان دهنده این حقیقت است که نزدیک ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان در اختیار کشورهای ایالات متحده آمریکا(۲۳ درصد)؛ چین(۱۷ درصد)؛ ژاپن(۶ درصد)؛ آلمان(۵ درصد)؛ هند(۳ درصد)؛ فرانسه(۳ درصد) و بریتانیا(۳ درصد) است. سهم پیش‌بینی شده ایران از تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۱۹ حدو ۰.۴۷ درصد خواهد بود. اینفوگرافیک زیر سهم هر کدام از ۸ کشور مذکور را به تصویر کشیده است.

اینفوگرافیک سهم تولید ناخالص داخلی 2019 کشورهای جهان

نظر بدهید