پیش‌بینی وضعیت بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس

0
203

ناظر اقتصاد : بعید می‌دانم شرایطی که در چند روز گذشته بر بازارها حاکم بوده، بخواهد تا پایان سال ادامه داشته باشد. به نظر می‌رسد که مجددا سفته‌بازی نه در حد بسیار بالا اما در حد محدودی دوباره شروع خواهد شد. بنابراین این احتمال وجود دارد که بازار طلا و ارز دوباره تا حدودی دچار التهاب شوند و بازار مسکن نیز تحرکاتی را تجربه کند. بنابراین آرامشی که اکنون وجود دارد احتمالا چندان دوام نخواهد آورد.

احتمالا از آذر ماه به بعد بازار طلا و دلار التهابات دیگری را تجربه خواهند کرد. هر چند این التهابات در حد چند ماه اخیر نخواهد بود. از طرفی در بازار سهام نیز به نظر می‌رسد که چون این بازار خودش را به طور کامل با افزایش قیمت دلار تعدیل نکرده، بنابراین این احتمال وجود دارد که بازار بورس یک مقدار جهش داشته باشد. هر چند که این جهش به اندازه بازار طلا ، ارز و مسکن نیست و به ترتیب در رده چهارم خواهد بود.

اکنون به لحاظ اقتصادی اگر تحریم و التهاب سیاسی وجود نداشته باشد، به نظرم قیمت دلار باید زیر ۱۰ هزار تومان باشد. یعنی اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم به صورت حدودی و براساس برخی معیارها، نرخ دلار باید بین هفت تا هشت هزار تومان باشد. بنابراین اگر در لایحه بودجه نرخ دلار از این رقمی که گفتم خیلی پایین‌تر بیاید و ارقامی مانند ارقام چهار یا پنج هزار تومان در نظر گرفته شود، دوباره دولت دچار مشکل خواهد شد. این نکته را نیز باید در نظر بگیریم که دولت در آینده در مورد فروش نفت با برخی مشکلات مواجه خواهد شد.

شرایط برای نرخ ارز شناور همیشه آماده است. اما مساله‌ای که وجود دارد این است که سیاست‌گذاران ارزی کشور یک نوع ترسی از شناور کردن نرخ ارز در کشور دارند. این ترس ناشی از این است که تصور می‌کنند که اگر نرخ ارز را شناور کنند، به صورت شدید بالا خواهد رفت و چون بر روی بازار کنترل ندارند، بنابراین ممکن است التهابات شدید به وجود آید.

نظر بدهید