پیش بینی حجم چشمگیر تولید داده در جهان تا سال ۲۰۳۵

1
494

ناظر اقتصاد: میزان حجم تولید داده در جهان در حال افزایش بوده و رشد سریعی دارد. در حال حاضر، یکی از دغدغه‌ها و مسائل کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباط این است که چگونه می‌توان این حجم بزرگ از اطلاعات را مدیریت و کنترل کرد. در واقع، این حجم زیاد و چشمگیر تولید داده در جهان که هر روز به مقدار قابل توجهی به آن اضافه می‌شود باعث شده بحثی در دنیا مطرح شود که خود یکی از تحولات تکنولوژی در عصر حاضر و آینده است. این بحث، کلان داده (Big Data) نام دارد که بر موضوع اقتصاد دیجیتال تاثیر شگرفی دارد و در آینده نیز خواهد داشت. در واقع کلان داده‌ها حجمی از داده‌ها هستند که قابل تحلیل با نرم‎افزارهای معمولی نیستند.

در سال ۲۰۰۱ موسسه گارتنر سه بعد اساسی در زمینه رشد داده‌ها را مطرح کرده است که شامل افزایش حجم داد‌ه‌ها، افزایش سرعت و شتاب تولید داده‌ها و افزایش در تنوع داد‌های تولید شده است. این سه ویژگی در حال حاضر به عنوان سه ویژگی اصلی کلان داده‌ها مطرح می‌شود. اینفوگراف ارائه شده در این بخش بیانگر افزایش حجم داده‌ها و سرعت و شتاب تولید داده‌‌‌‌ها است و دو مورد از سه بعد مطرح شده در قابل مدل ۳Vs(که در بالا توضیح داد شده) را نشان می‌دهد. در واقع در سال ۲۰۳۵ حجم داده‌های تولیده شده به ۲۱۴۲ زتابایت خواهد رسید که نشانگر حجم چشمگیر تولید داده‌ها در جهان خواهد بود. (هر زتابایت معادل ۱ میلیارد ترابایت است.)

اگر در این اینفوگراف دقت شود با این حال که فواصل زمانی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۵ به صورت پنج ساله است(به جز سال ۲۰۱۸)، اما شتاب داده‌های تولید شده نشانگر رشد نمایی در سرعت و شتاب داده‌های تولید شده است.

حال اگر به این موارد تنوع داده‌های تولید شده نیز اضافه شود چالش مدیریت و کنترل این داده‌ها افزایش خواهد یافت. در واقع می‌توان گفت جهان به سمت افزایش چشمگیر داده‌ها حرکت می‌کند و این پدیده‌ای است که باعث شده شرکت‌های بزرگ جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباط با موضوع داده‌‌های بزرگ در حال تحقیق و پژوهش با بودجه‌های قابل توجه در این زمینه باشند.

نمونه بارز تحلیل حجم کلان داده‌ها را می‌توان در موتورهای جستجو که به سرعت حجم بالایی از داده‌ها را در فضای وب تحلیل می‌کنند و در کسری از ثانیه نتایج مورد نظر را نشان می‌دهند مشاهده کرد. این‌که هر روز چه مقدار داده در این فضای وب و با چه تنوعی تولید می‌شود خود بیانگر رشد قابل توجه داده‌ها و رشد اقتصاد دیجیتال در حال حاضر و آینده است.

پیش بینی حجم چشمگیر تولید داده در جهان تا سال 2035

1 نظر

نظر بدهید