پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸

0
1960

نوسان قیمت دلار در ایران

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری این سوال در ذهن مردم ایران جاری است: «آیا قیمت دلار بازهم بالا می‌رود؟».

نوسان زیاد نرخ ارز باعث شده است پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸ نیز بسیار دشوار شود. به هر حال، نرخ فروش دلار آزاد در آغاز بهمن ماه ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود. بهای ۱۴ هزارتومانی دلار بالاترین نرخ بازار از آبان ماه گذشته تاکنون به شمار می‌رود.

البته نرخ دلار آزاد در هفته نخست مهرماه گذشته با ثبت رکوردی تاریخی از ۱۹ هزار تومان گذشت ولی هفتاد روز بعد تا سطح ۱۰ هزارتومان کاهش یافت.

بازار ارز نخستین روز کاری هفته اول اسفند ۹۷ خود را با افت نزدیک به ۵۰۰ تومانی آغاز کرده بود، اما دیروز شرایط دراین بازار به‌طور کامل تغییر کرد به‌طوری که حتی قیمت رسمی صرافی ملی هزار و ۱۰۰ تومان از روز شنبه بیشتر بود و دلار از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان افزایش یافته است.

تقریبا همه ما روز به روز و هفته به هفته شاهد افزایش قیمت ارز یا کاهش ارزش ریال هستیم، اما همچنان این سوال که قیمت دلار تا کجا بالا می‌رود و آیا یک قیمت هدفی وجود دارد که قرار است قیمت دلار به آن برسد، به عنوان سوال محوری جامعه ایران و نه فقط فعالان اقتصادی مطرح است.

البته، بر اساس این اتفاقات پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸ نیز چندان مثبت نیست. در واقع، در سال ۱۳۹۸ نیز نرخ ارز همچنان به نوسان خود ادامه خواهد داد.

عوامل کلیدی نوسانات نرخ ارز در کشورها

نرخ تورم، سیاست‌های پولی و شرایط سیاسی و اقتصادی، متغیرهایی هستند که در ایجاد نوسانات نرخ ارز دخیل‌اند. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت، ارزش ارز کشورها بر اساس قانون ساده عدم تعادل در عرضه و تقاضا دچار نوسان می‌شود.

پیش بینی نرخ ارز در سال 1398

FATF و پیش بینی نرخ ارز

چند روز پیش، در جلسه مجمع عمومی گروه ویژه اقدام مالی FATF، ایران در حالت تعلیق باقی ماند و به لیست سیاه برنگشت. این خبر خوب فضای مثبتی ایجاد کرد و باعث شد تصمیم به کاهش نرخ ارز در صرافی‌های بانک‌ها گرفته شود. اما این تعجیل در کاهش نرخ ارز موجب ایجاد اختلاف قیمت بین ارز صرافی‌های بانک‌ها و ارز بازار و در نتیجه به وجود آمدن یک آربیتراژ در بازار ارز شد.

همین مساله باعث شد در مقابل صرافی‌های بانک‌ها صف شکل بگیرد و به نفع فعالان بازار ارز بود قیمت‌ها در چنین شرایطی بالا برود تا چیزی را با قیمت پایین‌تر خریده‌اند را گران‌تر بفروشند. البته این موضوع مربوط به دیروز بود و امروز اصلاح شد.

پیش بینی نرخ ارز در سال 1398

نکته دیگری که وجود دارد بحث طلاست. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته و با توجه به اینکه یکی از روش‌های محاسبه ارزش واقعی ارز، نسبت بین طلا و ارز است، معادل ریالی بهای دلار هم افزایش یافته است. البته منظور این نیست که بانک مرکزی به فروش سکه روی آورد، بلکه باید روش محاسبه قیمت ارز و ساختار بازار ارز تغییر کند. این عمل، کار پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸ را نیز آسان‌تر خواهد کرد.

روش محاسبه و ساختار بازار ارز

کارشناسان روش محاسبه و ساختار بازار ارز را نیز به عنوان یک دلیل عمده برای افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند. روش محاسبه و ساختار بازار ارز با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اصلاح می‌شود. در حال حاضر به طور کلی اینگونه است که قیمت ارز دوبی مشخص می‌شود و بعد از آن قیمت سبزه میدان و قیمت معاملات فردایی مشخص می‌شود و این نرخ‌ها قیمت نقدی ارز در بازار داخل کشور را مشخص می‌کند و به همین دلیل هم قیمت ارز در ساعت ۱۱ مشخص می‌شود.

پیش بینی نرخ ارز رسمی

بانک مرکزی امروز ۶ اسفند ۹۷، نرخ ۴۷ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۲ ارز ثابت ماند، ۲۴ ارز افزایش و ۱۱ ارز کاهش یافت.

ورو در مرکز مبادلات ارزی ۴۷۶۲ تومان،‌ درهم امارات ۱۱۴۳ تومان و پوند انگلیس نیز ۵۴۸۸ تومان قیمت خورده و به واجدان شرایط دریافت ارزهای دولتی فروخته می‌شود.

در ادامه نرخ سایر ارزهای موجود در مرکز مبادلات ارزی را مشاهده می‌کنید:

فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۳۷ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۴۹۹ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۸۸۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۳۸۴ ریال، روپیه هند ۵۹۲ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۱۳۸ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۰ هزار و ۱۶۰ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۷ هزار و ۹۵۲ ریال، دلار هنگ‌کنگ ۵ هزار و ۳۵۲ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۵ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۹۶۰ ریال. جداول زیر نرخ ارز رسمی جدید را نشان می‌دهد.

پیش بینی نرخ ارز در سال 1398 پیش بینی نرخ ارز در سال 1398

پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸

پیش بینی نرخ ارز در سال ۱۳۹۸ کار بسیار دشواری است و احتمال خطا در پیش بینی نرخ ارز زیاد است. بنابراین، تنها پیش بینی واقعی که می‌توان کرد این است که در سال ۱۳۹۸ نیز نوسانات نرخ ارز به قوت خود باقی خواهد ماند.

نظر بدهید