چشم‌ انداز کسب‌ و کارها در افق ۲۰۵۰

سناریو خوش‌بینانه

0
435

ناظر اقتصاد : شورای جهانی کسب‌ و کار برای توسعه پایدار، چشم‌اندازی را برای کسب‌ و کارها در افق ۲۰۵۰ توسعه داده که طی آن جهان در مسیر توسعه پایدار قرار می‌گیرد. برای این منظور مسیری را مشخص نموده‌اند که عبارت است از تغییرات بنیادین در ساختارهای حکمرانی خوب، چارچوب اقتصادی، رفتار کسب‌ و کار و افراد بشری. تغییرات مذکور لازم و ضروری بوده و در عین‌ حال فرصت‌های بسیاری را برای بنگاه‌ها و کسب‌وکارها فراهم می‌کند.

این گزارش درصدد پاسخ به سؤال‌های زیر است:

  1. یک جهان پایدار چه شکلی است؟
  2. چگونه می‌توانیم به یک جهان پایدار برسیم؟
  3. کسب‌وکارها چه نقشی می‌توانند در تسریع پیشرفت جهانی ایفا نمایند؟

آنچه برای بهزیستی در این جهان با منابع محدود وجود دارد عبارت است از: دانش علمی، دانش تثبیت‌شده و نوظهور، دارایی‌های مالی و ارتباطات قوی. بااین‌حال، جامعه امروزی ما در یک چرخه افتاده که به سمت ناپایداری می‌رود. داستان به‌قرار افزایش رشد جمعیت و مصرف در اغلب کشورها جهان است که با ناهنجاری‌های منبعث از حکمرانی ضعیف همراه شده و سیاست‌گذاران را به پاسخ‌گویی و مدیریت این رشد می‌طلبد.

رشد: جمعیت، شهرنشینی و مصرف کسب‌ و کارها در افق ۲۰۵۰

بین بازه زمانی کنونی و ۲۰۵۰ انتظار بر این است که جمعیت جهان از ۶.۹ میلیارد نفر به ۹ میلیارد نفر افزایش یابد، طبق تخمین‌های به‌عمل‌آمده توسط سازمان ملل بیش از ۹۸ درصد این رشد در کشورهای در حال‌ توسعه و نوظهور به وقوع خواهد پیوست. جمعیت شهری در جهان دو برابر خواهد شد، و در عین‌ حال جمعیت در بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته مسن شده و به نرخ ثابتی خواهد رسید و مؤلفه‌های جمعیت شناختی محلی بسیار متنوع خواهد شد. در دهه‌های اخیر نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورها بهبود یافته و مردم در بسیاری از قسمت‌های جهان به آب آشامیدنی سالم، آموزش صحیح، غذای سالم و … دسترسی بیشتری دارند، البته نباید فراموش کرد که فقر گسترده نیز در برخی مناطق جهان در حال گسترش است. بیشتر رشد اقتصادی در کشورهای در حال‌ توسعه و نوظهور اتفاق می‌افتد و بسیاری از مردم در نردبان اقتصادی به سمت طبقه متوسط شدن حرکت می‌کنند.

چشم‌انداز کسب‌وکارها در 2050نمودار ۱: ساختار و ترکیب جمعیت در افق ۲۰۵۰

نمودار شماره(۲)، ۱۰ اقتصاد برتر بازه ۲۰۵۰ را به نمایش گذاشته است. همانگونه که ملاحظه می‌شود. سه کشور چین، ایالات متحده و هند سه قدرت اول دنیا در بازه ۲۰۵۰ خواهند بود. کشورهای ژاپن، بریتانیا و آلمان نیز به ترتیب جایگاه‌های هشتم تا دهم را به خود اختصاص خواهند داد.

چشم‌انداز کسب‌وکارها در 2050

نمودار ۲: تغییر انتقال قدرت اقتصادی در بازه ۲۰۵۰

مسیر کسب‌ و کارها در افق ۲۰۵۰

یک مسیر عبارت از توصیفاتی است که مجموعه سناریوهای ۲۰۵۰ را نشان می‌دهد. این مسیر یک دید کلان در رابطه با حرکت به سمت جهانی پایدارتر نشان می‌دهد. ۹ عنصر این مسیر در بردارنده ارزش‌ها، رفتارها، توسعه انسانی، اقتصاد، کشاورزی، جنگل، انرژی و قدرت، ساختمان‌ها، تجهیزات و مواد است. مسیر و عناصر آن تجویز و یا پیش‌بینی نیست، بلکه داستان‌هایی محتمل است که شرکت‌های همکار در برنامه ۲۰۵۰ با برنامه‌ریزی برای آینده مطلوب و تشخیص نیازِ به تغییر برای رسیدن به آن هستند.

ما دو بازه سناریو داریم: دوره آشفتگی (نوجوانان آشفته)، از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ و دوره تحول، از ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰. بازه آشفتگی دوره انرژی و داینامیسم چشم‌انداز پایداری جهانی است. این‌یک دهه شکل‌دهی برای ایده‌ها و ارتباطاتی است که در ۳۰ سال آینده رخ می‌دهد. از ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰ صفات شکل‌گرفته در طول دهه اول به دانش، رفتار و ر راه‌‌حل سازگارتری تبدیل می‌شود.

این‌یک دوره‌ای است که در قسمت‌های مختلف جامعه تغییر اتفاق می‌افتد -آب‌وهوا، اقتصاد، قدرت، جمعیت- و این دوره زمان تغییرات بنیادین در بازارهایی است که ارزش‌ها را، سود و موفقیت را بازتعریف نموده‌اند.

۱. نوجوانان آشفته (۲۰۱۰-۲۰۲۰)

بحران، شفافیت و عمل

بحران مالی جهانی در اواخر دهه قبل ایمان مردم را نسبت به کسب‌وکارها و دولت از بین برد. دولت، دانشگاه و کسب‌وکارها، در کنار دامنه وسیعی از ذینفعان شامل جامعه، به‌صورت نزدیکی با یکدیگر بر روی مسائل تجارت و توسعه اقتصادی، طراحی سیستم و سنجه برای اندازه‌گیری توسعه و پیشرفت راه‌حل‌های مبتنی بر تغییرات آب و هوایی، بازسازی شهری، بهداشت و آموزش و ارزش در حال انتقال ارزش‌ها و رفتار به سمت پایداری کار می‌کنند.

در طی این دوره عملیات سریع، رادیکال و هماهنگ توسط شرکای چندگانه موردنیاز است. چنین حس جدیدی از فوریت به تأسیس شرایط موردنیاز برای حرکت جهانی به سمت رشد در مسیری از پایداری مورد نیاز است. دراین‌بین قیمت کربن و شبکه‌ای به‌هم‌پیوسته از چارچوب‌های تجارت است، همراه باسیاست‌هایی برای جلوگیری از جنگل‌زدایی و ترویج تحقیقات کشاورزی، این اقدامات به تأمین مالی به سمت انتقال به اقتصادی با میزان کربن پایین در کشورهای درحال‌توسعه کمک.

بازسازی اقتصاد، با قوانین جدید

تلاش‌ها برای توسعه چارچوب‌هایی است که رشد اقتصادی را از مصرف منابع جدا کرده و اکوسیستم را تخریب می‌کند. نحوه اندازه گیری موفقیت و پیشرفت مورد بازبینی قرارگرفته است. بازارها به سمت قیمت‌گذاری واقعی ارزش و نیز خلق ارزش طولانی‌مدت حرکت می‌کنند. استراتژی‌های مالیات به سمتی حرکت می‌کند که موجب ایجاد انگیزه در مشاغل شود. سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت و فرصت‌ها در نواحی مانند انرژی‌های تجدید پذیر، کارایی انرژی، ظرفیت‌سازی، به‌ویژه کشورهای فقیر، معتبرتر شد. زایش بحران‌های اقتصادی و محیطی و توسعه آن به‌وسیله آموزش و رسانه منجر به تولید اصطلاح “یک جهان، مردم و سیاره” می‌شود.

کسب‌وکارها برای گزینش آسان‌تر پایداری تلاش می‌کنند

کسب‌وکارها نقشی کلیدی در توسعه چارچوب‌ها، سیاست‌ها و نوآوری‌ها ایفا می‌کنند. شرکت‌ها، سیاست‌مداران و مشتریان در تلاش هستند تا شیوه‌ای را به‌کارگیرند که در عین سعادت بشر زندگی پایداری را برای آن‌ها به بار آورد. محصولات و خدماتی که روح ارزش را به سبک زندگی پایدار تزریق می‌کنند به‌ طور فزاینده‌ای با همکاری کسب‌وکارها و مشتریان خلق می‌شود.

۲. زمان تحول (۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰)

اعتماد به‌ نفس و جنبش

اقدامات انجام‌شده در دهه قبلی به سمت خانه‌ها، مزارع، ساختمان‌ها وسایط کارآمدتری حرکت خواهد کرد، از طرفی دیگر کربن پایین، همراه با توسعه سیستم انرژی تجدید پذیر و مدیریت منابع آب خواهد بود

نوآوری، تجدید پذیری و تغییر سیستمی

معماری اقتصادی جدید مبتنی بر ارزش محوری در عصر نوآوری در تغییرات اجتماعی و … را شامل می‌شود. ایجاد رقابت جدید، شفافیت و فنّاوری‌های نامتمرکز انرژی توسعه‌یافته و به‌عنوان مکملی برای سیستم مرکزی به شمار خواهد رفت.

تمرکز بیشتر بر بهره‌وری غذایی، امنیت و … به جوامع اجازه خواهد داد تا تقاضای غذاهایی چون گوشت و ماهی را افزایش دهند. در کشاورزی نیز اکثراً آب‌های بازیافت شده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. جنگل‌داری و کشاورزی باز سازمان‌دهی شده و اثربخش‌تر خواهند شد. سایر دستگاه‌های طبیعی شامل تالاب‌ها، حوزه‌های آبخیزداری و دریاهای آزاد بهتر اداره خواهد شد. مدل‌ های کسب و کارهای نوپا بر روی بستر شبکه‌ها شکوفا می‌شود. نهادها نو نوار خواهند شد. دستگاه‌های مداربسته فرصت‌های جدید کسب‌وکاری به بار خواهند آورد.

خلق مشترک، منابع آزاد و سایر انواع رژیم حقوق مالکیت در کنار حق امتیاز و پتنت سنتی وجود خواهد داشت.

جدول ۱: به‌سوی جهانی پایدار در ۲۰۵۰
چشم‌انداز کسب‌وکارها در 2050

ساخت‌وساز و شهرهای متحول شده

امروزه افراد بیشتر در شهرها زندگی می‌کنند تا روستاها و انتظار بر این است که روند شهری‌سازی افزایش یابد، به‌ویژه در دنیای نوظهور و درحال‌توسعه ‌این روند به‌شدت در حال گسترش است. شهری‌سازی فرصت‌هایی را برای کسب‌وکارهای سراسر دنیا فراهم می‌کند، اما این فرصت‌ها در کشورهای درحال‌توسعه‌ای که از اقتصاد کشاورزی محور به سمت اقتصاد محصول و خدمات محور حرکت می‌کنند بیشتر است. برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارند که در بازه ۲۰۳۰ حدود ۴۰ تریلیون دلار به‌منظور سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های شهری دنیا نیاز خواهد بود (نمودار۳).

چشم‌انداز کسب‌وکارها در 2050نمودار ۳: سرمایه‌گذار موردنیاز زیرساخت شهری جهان در سال ۲۰۳۰

Source: Booz Allen Hamilton, Strategy Business, n°۴۶, ۲۰۰۷ (from Booz Allen Hamilton, Global Infrastructure Partners, World Energy Outlook, OECD, Boeing, Drewry Shipping Consultants, U.S. Department of Transportation)

پویایی‌های شهری سازی (ترکیبی از شهرهای توسعه‌یافته و جمعیت مهاجر) تأثیر کمبود انرژی، زمین و منابع درون و اطراف شهرها را برجسته خواهد نمود. به‌طور هم‌زمان چالش‌هایی اجتماعی جدیدی که به وجود خواهد آمد منجر به راه‌حل‌ها و فرصت‌های جدید خواهد شد. شهرها نیاز به طراحی و تکمیل برنامه‌هایی برای کاهش پسماند در تمامی اشکال خواهند بود، برای تحریک اکوسیستم درزمینه رونق و شکوفایی و نیز فراهم آوری ساکنان با عناصر اصلی نوع بشر نیاز به طراحی ساختمان‌هایی جدید با موادی جدید و تغییر سیستم‌های اطلاعاتی خواهد شد.

فرصت‌های کسب‌ و کارها در افق ۲۰۵۰

در این بخش برخی از فرصت‌های کسب‌وکاری که تا سال ۲۰۲۰ طی حرکت جوامع به‌سوی آینده پایدار معرفی می‌شود. با ادامه روند حرکت جهان به سمت ۲۰۲۰ این فرصت‌هایی که در ادامه موردبحث قرار خواهد گرفت ازنظر اندازه رشد خواهند کرد.

فرصت‌های کسب‌وکار هر چیزی تعریف می‌شود که از طریق آن، کسب‌وکارها می‌توانند منافع قابل‌ توجهی را از طریق پاسخ به نیازهای ارضا نشده و یا ناقص ارضا شده جامعه هدف خاصی ببرند. فضای فرصت دهه آینده در ادامه معرفی می‌گردد. برخی از این فرصت‌ها در ادامه به جزئیات بیشتری موردبحث قرار خواهد گرفت.

جدول۲: برخی از فرصت‌های کسب و کار برای بازه ۲۰۲۰
چشم‌انداز کسب‌وکارها در 2050

نظر بدهید