تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ (جمعه ۲۵ خرداد ۹۷)

0
818

? در آستانه نشست اوپک و افزایش تولید عربستان، روسیه و آمریکا و همچنین به علت جنگ تعرفه‌ای واشنگتن و پکن، قیمت نفت برنت طی هفته گذشته ۴.۳ درصد افت کرد و به ۷۳.۱ دلار در هر بشکه در پایان معاملات روز جمعه رسید.

? هر دو شاخص نفتی از بالاترین رقم ۳ سال و نیم گذشته که در ماه می رقم خورده بود، فاصله گرفتند. نفت برنت نیز به علت افزایش تولید نفت آمریکا و نشست اوپک در این هفته و تمایل عربستان و روسیه برای افزایش تولید تحت فشار کاهشی قرار گرفته است.
اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۳ دلار معامله شد. اعلام خبرگزاری Interfax روسیه از افزایش تولیدات روسیه به ۱/۱۱ میلیون بشکه در روز (بیش از سطح تعهد) در هفته اول ژوئن و تخمین‌ها از رشد ۳۰۰ هزار بشکه در روز صادرات عربستان در مه نفت را نزدیک کف ۲ماهه رساند.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۶.۷ دلار معامله شد. شاهد روند کم‌نوسان نفت نزدیک سطح ۶۶ دلاری بودیم. با وجود امضای تفاهم‌نامه میان ترامپ و کیم جونگ‌اون و کاهش ریسک ژئوپلیتیک، اما دورنمای تشدید تنش‌ها در نشست ۲۲-۲۳ ژوئن اوپک در وین، عامل تردید در بازار نفت است.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۷ دلار معامله شد. احتمال پیشنهاد روسیه برای بازگشت سطح تولیدات به اکتبر ۲۰۱۶، (پیش از توافق) طی ۳ ماه در نشست ۲۳-۲۲ ژوئن اوپک و تخمین موسسه نفت آمریکا از افزایش ۸۳۳ هزار بشکه موجودی نفت تجاری (پیش‌بینی‌ها از کاهش ۲۵/ ۱ میلیون بشکه) پیش از گزارش رسمی بر نفت فشار آورد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت یک درصدی و ثبت چهارمین هفته نزولی به قیمت ۶۴.۳ دلار معامله شد. نوسان شاخص دلار نزدیک سقف ۷ماهه، دورنمای بازگشت تولیدات اوپک به میزان قبل از توافق، اعمال تعرفه چین بر ۵۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی از جمله نفت (صادرکننده ۳۶۳ هزار بشکه در روز نفت خام) در مقابل عمل مشابه آمریکا فشار بر نفت را تشدید کرد. با وجود افت ۱۴/۴ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا، اما افزایش تولیدات این کشور به ۹/۱۰ میلیون بشکه در روز و افزایش پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از رشد تولیدات غیراوپک عامل فشار بر نفت شد. اعلام نواک پس از دیدار با خالد الفالح از احتمال افزایش ۵/۱ میلیون بشکه‌ای در روز تولیدات از اول ژوئیه، با وجود مخالفت ایران، عراق و ونزوئلا در نشست ۲۳-۲۲ ژوئن اوپک در وین، تردیدها را بر بازار نفت حفظ کرد.

چشم انداز قیمت نفت

? دور تازه جنگ تجاری آمریکا و چین سرانجام به نقطه حساس رسید و دولت چین برای مقابله با حملات جدید «واردات نفت از ایالات‌متحده آمریکا» را نیز مشمول تعرفه کرد. افزایش تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا در کنار سیگنال‌های وزرای نفت روسیه و عربستان سعودی مبنی بر افزایش تدریجی سطح تولیدات روزانه نفت، بر قیمت‌ها فشاری مضاعف آورد و پایان هفته‌ای نزولی را برای بازار جهانی نفت رقم زد.

? بازار نفت پیش از این نیز افزایش تنش‌ها میان دو قدرت بزرگ اقتصادی را تجربه کرده بود اما کمتر از آن تاثیر پذیرفته بود. در واقع در ماه‌های قبل که تنش تجاری میان آمریکا و چین منجر به اعمال تعرفه‌های متقابل شد، بازار نفت به پایبندی بالای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به توافق کاهش تولید دلگرم بود و فشار جنگ تجاری توسط اجرای موفق طرح کاهش تولید خنثی می‌شد. اما در حال‌حاضر، شدت گرفتن جنگ تجاری پکن و واشنگتن با تلاش عربستان و روسیه برای کاستن از سطح کاهش تولید همراه شده است. بر‌اساس اخبار منتشر شده، عربستان تحت‌فشار آمریکا و برای جبران کاهش تولید احتمالی ایران تحت‌تاثیر بازگشت دوباره تحریم‌ها، پیشنهاد افزایش عرضه را مطرح کرد. عربستان با وجود نیاز به نفت ۸۰ دلاری و حتی گران‌تر و اذعان به آن، ناگهان بحث افزایش عرضه از سوی ائتلاف کاهش تولید به منظور کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از رشد بیش از حد آنان را مطرح کرد. این پیشنهاد از سوی روسیه، به‌عنوان رهبر کشورهای غیرعضو اوپک در توافق کاهش تولید مورد استقبال قرار گرفت زیرا روسیه همواره نگران رشد قیمت‌ها و قدرت گرفتن تولیدکنندگان شیل آمریکا بوده است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد ترامپ از یکسو با فشار بر اقتصاد جهانی به واسطه جنگ‌های تجاری که با چین و سایر کشورهای اروپایی به‌راه انداخته به قیمت نفت فشار خواهد آورد و از سویی دیگر نیز با درخواست‌های غیررسمی از اوپک برای افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای (برای جبران کاهش احتمالی تولید نفت ایران)، باعث ریزش قیمت‌ها شده است. اوپک در صد و هفتاد و چهارمین نشست عادی وزیران نفت که در تاریخ ۲۲ ژوئن (جمعه یکم تیرماه) در وین برگزار می‌شود، قصد بررسی پیشنهاد افزایش عرضه را دارد اما با توجه به اظهارات وزرای نفت عربستان و روسیه، نتیجه این نشست مشخص به‌نظر می‌رسد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸

نفت خام قیمت نوسان(نسبت به هفته قبل) زمان تحویل
WTI ۶۴.۳ ۲ درصد کاهش (۱.۳ دلار) جولای ۲۰۱۸
برنت ۷۳.۱ ۴.۳ درصد کاهش (۳.۳ دلار) جولای ۲۰۱۸
اوپک ۷۳.۸ ۰.۶۸ درصد افزایش (۰.۵ دلار) جولای ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید