وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۸ خرداد | کاهش مجدد شاخص کل بورس

0
2180

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد دوباره شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۰ واحدی به ۹۵.۴۱۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۶۹ میلیاردریال (۲.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۵۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۲۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۶۲ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۵ واحد و شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۳، مخابرات ایران با ۵۱ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۶۲ میلیون و ۷۹۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۳۱۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل۸۳ %تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۸۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۵ نماد باکاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۲۶، استخراج کانه های فلزی با ۱۶۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه گروه‌های پیشرو به نظاره نشست که عطش نقدینگی در بازار و تداوم چشم‌های خیره به دورنمای اقتصاد باعث شده بورس از چشم ناظران اقتصاد کشور بیافتد. جهش یک باره قیمت مسکن در شهرهای مختلف که از ابتدای امسال تاکنون به اوج خود رسیده در حالی پس از رکود حدود ۵ سال گذشته بستری جدید را برای پولدارها فراهم کرده که نقدینگی در چرخش بازار سهام تمرکز بر بازار طلا، مسکن و البته به تازگی بازار فرامرزی به نام فارکس را هدف‌گذاری کرده است. انتظار برای افزایش تورم آتی نیز در برخی شرکت‌های سرمایه گذاری باعث شده خرید سهام کنترلی با استراتژی کسب بازده در آینده تبیین شود. با این حال بورس‌بازها ترجیح می‌دهند سهام شرکت‌هایی که مارکت کپ پایین‌تری نسبت به شرکت‌های بزرگ را دارند به ویژه در گروه‌های پیشرو همچون معدنی‌ها، فلزات اساسی، و حتی برخی پتروشیمی‌ها در کانون توجه قرار دهند در این میان گروه پالایشی‌ها به دلیل کاهش انتظارات معامله‌گران از دورنمای سودآوری آنها و عدم تحقق انتظارات در گزارشات عملکردی سال مالی ۹۶ باعث شده تا از چشم معامله‌گران بیفتند.

نظر بدهید