کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی جهان

0
338

ناظراقتصاد: صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: میزان سهم دلار در ذخایر ارزی بین‌المللی در سه ماه سوم ۲۰۱۷ میلادی به پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است. بر اساس این گزارش سهم یوان چین و یورو در ذخایر ارزی بین‌المللی در این مدت با افزایش روبرو شده است.

این گزارش افزود: دلار آمریکا همچنان بیشترین سهم را در ذخایر ارزی بین المللی دارد. میزان دلار آمریکا در ذخایر بین المللی در سال ۲۰۱۷ میلادی با کاهش روبرو شده است.

میزان دلار در ذخایر ارزی بین‌المللی تا پایان سه ماه سوم ۲۰۱۷ میلادی به ۶.۱۳ تریلیون دلار رسیده که این رقم معادل ۶۳.۵ درصد کل ذخایر ارزی بین المللی بوده است. این رقم در سه ماه دوم امسال به ۵.۹۱ تریلیون دلار رسیده بود که معادل ۶۳.۸ درصد کل ذخایر ارزی بین المللی بوده است. در سه ماه دوم ۲۰۱۴ میلادی میزان ذخایر دلاری به ۴.۴۹ تریلیون دلار رسیده بود که این رقم معادل ۶۳.۰۵ درصد کل ذخایر ارزی بوده است.

دارایی های بانک های مرکزی جهان با ارزهای مختلفی نگهداری می‌شود. بانک‌های مرکزی جهان برخی اوقات از این ذخایر برای حمایت از ارزش پول ملی خود استفاده می کنند.

سهم یورو در ذخایر بین‌المللی نیز از ۱۹.۹ درصد در سه ماه نخست به ۲۰ درصد در سه ماه سوم رسیده است. این در حالی است که سهم یورو در ذخایر بین‌المللی در سال ۲۰۰۹ میلادی به بیش از ۲۸ در صد رسیده بود.

سهم یوان چین در ذخایر ارزی بین‌المللی نیز در سه ماه سوم امسال به ۱.۱۲ درصد رسیده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل به ۱.۰۸ درصد رسیده بود.

سهم ین ژاپن نیز از ۴.۶ درصد در سه ماه دوم امسال به ۴.۵ درصد رسیده است. این گزارش نشان می دهد که ذخایر ارزی جهان در سه ماه سوم ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۱۱.۲۹۷ تریلیون دلار رسیده که این بالاترین رکورد از سه ماه دوم ۲۰۱۵ میلادی بوده است. این رقم در سه ماه دوم ۲۰۱۷ میلادی به ۱۱.۱۲ تریلیون دلار رسیده بود.

دلار استرالیا و کانادا نیز در سه ماه سوم امسال به ترتیب ۱.۸ و ۲ درصد ذخایر ارزی جهان را تشکیل داده‌اند که این رقم نسبت به سه ماه دوم با افزایش اندکی روبرو شده است.

نظر بدهید