وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین | سقوط شاخص کل بورس

0
1246

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۷۳ واحدی به ۹۶.۷۴۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۷۱ میلیاردریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۱۸۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۵۹ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۸۶ واحد، پتروشیمی مبین با ۷۴ واحد و پالایش نفت تهران با ۵۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۵۶، پتروشیمی جم با ۱۱۳ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۷۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۵۸ میلیون و ۵۴۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۸۲۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۸ نماد (معادل۸۷ %تعدادی و معادل ۹۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۲۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۶۶، استخراج کانه های فلزی با ۲۰۷ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۸۶ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد پیش‌روی گروه پالایشی ‌و خودرویی‌ همزمان با اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار بودند که ترس از آینده سهم‌های صادرات محور به سردرگمی معامله‌گران منجر شد. با اعلام شبانگاهی معاون اول رئیس‌جمهور ایران مبنی بر تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریکا در شرایطی که چند ساعت قبل از آن نرخ این ارز از مرز ۶ هزار تومان در بازار عبور کرده بود، باعث شده تا همه تحلیل‌های بازار سهام یک شبه به هم بریزد. در این بین گروه‌های خودرویی و پالایشی توانسته‌اند جای گروه فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی‌ها را به عنوان پیشروترین گروه‌های بازار به خود اختصاص دهند. دستور دولت برای عرضه ارز حاصل از صادرات به قیمت ۴۲۰۰ تومان در بازار هم اکنون این مسئله را برای معامله‌گران بازار سرمایه و سهامداران شرکت‌های صادرات محور به وجود آورده که تضمینی برای عرضه این ارز در بازار به قیمت‌های کنونی و تمکین شرکت‌ها از این تصمیم در شرایط ملتهب ارزی وجود دارد و اینکه تا چه حد می‌توان امیدوار بود که قاچاق ارز جای خود را به فرایند شفاف صادرات و واردات کشور ندهد.

نظر بدهید