وضعیت بورس امروز شنبه ۱ اردیبهشت | کاهش شاخص کل بورس

0
5443

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۵۸ واحدی به ۹۵.۲۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۷۹ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۰۷۶ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۸۵۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۲۰ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۱۹ واحد و کالسیمین با ۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۹۴، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۵ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۲ میلیون و ۱۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۹ هزار و ۱۴۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۹ نماد (معادل۸۱ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۲۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۰۹، خودرو و ساخت قطعات با ۹۲ و محصولات شیمیایی با ۴۸ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز با کاهش ۲۵۸ ‌واحدی همراه شد. نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به پایان رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در پایان با کاهش ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کاهش فشار فروش‌ها و رشد نرخ دلار در هفته‌های ابتدایی فروردین عامل صعود قیمت سهام بود، اما در ادامه تک‌نرخی شدن دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان باعث تغییر مسیر نمادهای بورسی شد. در سوی دیگر، بازارهای ارز و سکه نوساناتی قابل‌توجه را تجربه کردند؛ به‌طوری‌که سکه توانست در مدت یک ماه حدود ۱۳ درصد رشد را به ثبت برساند که رکوردی تازه طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود. در فروردین ماه فعالان تالار شیشه‌ای شاهد خروج نقدینگی از بازار سهام بودند. طی ماه مزبور حدود ۱۹۵ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقیقی به پرتفوی سهامداران حقوقی منتقل شد. این تغییر مالکیت را به خوبی می‌توان در میزان مشارکت سهامداران عمده و حقیقی در سمت خرید مشاهده کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد مشارکت معامله‌گران حقوقی در سمت خرید سهام در فروردین ماه ۵۱درصد بوده است که نسبت به مشارکت این فعالان در اسفند سال گذشته بیش از ۱۳ درصد رشد کرده است. از سوی دیگر مشارکت سهامداران حقیقی نسبت به اسفند سال گذشته حدود ۱۱ درصد کاهش داشته است.

نظر بدهید