وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۲ اردیبهشت | سقوط آزاد شاخص کل بورس

0
1318

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۷۷۲ واحدی به ۹۴.۴۹۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۲۳۳ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۰۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۲۹ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه صنایع بهشهر با ۱۰ واحد، حفاری شمال با ۴ واحد و سرمایه گذاری نیرو با ۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۵، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۷۸ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۷۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۲ میلیون و ۱۵۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۹ هزار و ۵۱۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۷۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت بانک و نهادهای پولی با ۱۲۱، فلزات اساسی با ۱۰۸ و خودرو و ساخت قطعات با ۷۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی نظاره‌گر معاملات کم حجم و رخوت‌آورد اغلب نمادهای معاملاتی بود که انتظار کشنده برای تعیین تکلیف برجام تا دست کم سه هفته آینده و باقی ماندن یا نماندن امریکا بر سر این پیمان باعث شده تا معامله‌گران بازار سهام دست به سیاه و سفید نزنند و ترجیح دهند برای گذران وقت حجم محدودی از سهام را در برخی تک‌سهم‌های زیرخاکی دنبال کنند یا اینکه برای تامین نقدینگی روزمره خود به دنبال عرضه سهام در سهم‌های پیشرو باشند، این وضعیت باعث شده تا بازار سهام همچنان با نماگرهای سرخ‌پوش به معاملاتی کم حجم بسنده کند. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۳۲ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش ۷ میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید