گزارش روزانه بورس | یک‌شنبه ۱۵ مهر ۹۷

0
291

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

وضعیت شاخص کل بورس

وضعیت شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام | ریزش شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با کاهش ۷۶۶۵ واحدی به ۱۷۶.۴۱۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۲.۳۴۳ میلیارد ریال (۶۴۰۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۵۷۱ میلیارد ریال (تقریبا ۶۶۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۹.۸۴۶ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۵ مهرماه ۹۷ با کاهش ۷۶۶۵ واحدی به رقم ۱۷۶ هزار و ۴۱۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۹۰۳ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۸۰۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۹۰۳ واحدی به رقم ۳۰ هزار و ۸۰۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۵۲۲۸ واحدی به رقم ۱۳۲ هزار و ۱۵۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۷۲۸۰ واحدی عدد ۳۴۰ هزار و ۸۶۰ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۸۹ واحدی بر روی رقم ۲ هزار و ۲۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزار و ۷۳۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۴۵۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۹۹ هزار و ۶۳۵ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در هیاهوی تصویب لایحه کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم CFT در مجلس در حالی با ریزش یکپارچه قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی همزمان با قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بورس تهران مواجه شد که حقوقی‌های حامی بازار در تلاش برای بازارگردانی سهام تنها بازیگران اصلی بازار امروز برای جمع‌آوری قیمت سهام بودند. لزوم اصلاح پرتفوی از سوی صاحبان نقدینگی در کنار ترس از تداوم ریزش قیمت ارز در بازار آزاد باعث شده تا بورس تهران همچنان شاهد رفتار هیجانی معامله‌گران کم‌تجربه و یا نگران از بر باد رفتن بازدهی‌های کسب‌شده در هفته‌های اخیر حکایت دارد. از سوی دیگر رفتار برخی مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اغلب با درآمد ثابت برای مدیریت دارایی‌ها و افزایش سطح بازدهی در پرتفوی باعث شده تا بورس تهران این روزها با هیجان توأم فروشندگان سهام در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه باشند، هرچند که روند یک‌جای منفی شدن قیمت سهام در بازار امروز و دیروز دچار تردید از سوی اغلب کارشناسان شده، اما انتظار می‌رود، پس از خروج غیرحرفه‌ای‌های هیجانی از بازار و اصلاح قیمت سهام دوباره روندی روبه‌جلو برای معامله‌گران وفادار بازار فراهم شود.

نظر بدهید