وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۱۹ فروردین | کاهش شاخص کل بورس

0
755

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۴۳۹ واحدی به ۹۶.۳۴۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۵۷ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۱۴۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۰۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۴۶ واحد، فولاد خوزستان با ۲۶ واحد و پتروشیمی جم با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۷، نفت و گاز پارسیان با ۳۸ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۹۳ میلیون و ۷۱۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۹۶۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۶ نماد (معادل۸۶ %تعدادی و معادل ۹۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۴۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۳۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۶، خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۹ و استخراج کانه های فلزی با ۱۳۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز در بازار سهام در حالی حجم معاملات پایینی در اغلب نماد معاملاتی رقم خورد که تداوم جهش قیمت‌ها در بازار ارز و عبور نرخ دلار از ۵ هزار و ۴۰۰ تومان باعث شد تا دوباره نگاه‌ها به سمت چهارراه استانبول متمرکز شود. وضعیت بازار سهام یک هفته قبل از برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک بیمه در حالی همچنان شاهد ریزش نماگرها و افت حجم و ارزش معاملات سهام است که بی‌اعتمادی نسبت به چشم‌انداز بازار و همچنین عدم برنامه‌ای مدون برای حمایت از بازار سهام باعث شده تا اندک پول‌های پارک شده در بازار نیز راه بازار ارز را در پیش گیرد، بازاری که می‌تواند در صورت حمایت دولت از طریق تدوین و تبیین سیاست‌های اقتصادی، پول‌های مازاد مردم را به طور مؤثرتری تجهیز کند، با این وجود علی‌رغم بهبود سودآوری شرکت‌ها نسبت به سال مالی قبل، اما قیمت سهام همچنان در بورس درجا می‌زند. در این میان برخی معتقدند جبران کسری بودجه و استفاده از حیاط خلوتی به نام بازار ارز باعث شده تا قیمت دلار با افسارگسیختگی به دنبال تجربه قیمت‌های جدید باشد،‌ اقدامی که به نظر می‌رسد با هدایت تئوریسین‌های اقتصادی دولت به دنبال ارز تک‌نرخی و تصویب طرح دوفوریتی آن در مجلس است.

نظر بدهید