کاهش صادرات نفت ایران، از تبلیغات تا واقعیت

0
340

ناظر اقتصاد : اسحاق جهانگیری، معاون اول، رئیس‌جـمهور در جدید‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرد: در زمینه خرید نفت و برخی مبادلات تجاری با اروپا محدودیتی به‌وجود نیامده درحالی‌که برخی منابع خبری خارجی و داخلی مدعی شده‌اند خریداران نفت ایران، میزان خریدشان را کم کرده‌اند و حتی احتمال داده‌اند با اجرایی شدن فاز دوم تحریم‌های دولت آمریکا، صادرات نفت ایران به صفر برسد. اما مرد شماره ۲ دولت می‌گوید: فعلا اروپا، در زمینه خرید نفت و برخی مبادلات تجاری، محدودیتی به‌وجود نیاورده است، البته برخی شرکت‌های خصوصی به‌ویژه اروپایی‌ها از ایران رفته‌اند که آثارش تا این لحظه خیلی تعیین‌کننده نبوده، به جز برخی پروژه‌ها و طرح‌هایی که قرارداد داشتیم و محدود شده است.

جهانگیری با بیان اینکه امیدوارم اروپایی‌ها بتوانند به تعهدی که داده‌اند عمل کنند، تأکید کرده ما برای هر دو حال، چه اروپایی‌ها و بقیه کشورها در صحنه باقی بمانند و چه اروپایی‌ها نتوانند مشکل را حل کنند، در پی راهکارهایی هستیم که هم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و هم منابع ناشی از آن را جابه‌جا کنیم.

جایگزین برای رفته‌ها

همزمان با داغ‌تر شدن گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها مبنی بر احتمال کاهش تولید و صادرات نفت ایران حالا همه نگاه‌ها متوجه رفتار خریداران نفت ایران در شرق و غرب است؛ آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ایران روزانه ۲میلیون و ۱۲۵بشکه نفت به‌طور میانگین صادر کرده که از این میزان یک میلیون و ۳۷۰بشکه به مقصد کشورهای آسیایی و ۷۵۵هزار بشکه هم به مقصد کشورهای اروپایی صادر شده است. آمارهای رسمی سازمان اوپک نشان می‌دهد میزان صادرات روزانه نفت ایران از ۱.۰۱۸میلیون بشکه در سال ۲۰۱۵و قبل از توافق هسته‌ای به ۲.۱۲۵هزار بشکه در سال ۲۰۱۷افزایش یافته و حالا بیم آن می‌رود میزان صادرات نفت ایران باردیگر کاهش یابد. خطری که بیشتر ناشی از تصمیم احتمالی خریداران یعنی کره‌جنوبی و برخی شرکت‌های اروپایی است. اما در این میان اسدالله قره خانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران در گفت‌وگو با خانه ملت گمانه‌زنی‌ها درباره کاهش صادرات نفت ایران را یک جنگ روانی توصیف کرده و می‌گوید: اگر صادرات نفت به یک کشور ۲۰درصد کاهش یافته از سوی دیگر ایران توانسته مشتری دیگری را پیدا کرده و صادرات نفت خود را حفظ کند. به گفته این نماینده مجلس، ایران در بحث فروش نفت مشکلی ندارد، اما در بحث انتقال پول نفت با مشکلاتی مواجه شده که راه‌های مختلفی برای این موضوع نیز تدبیر کرده است.

گزارش بلومبرگ از کاهش صادرات نفت ایران

اما با وجود گفته‌های مقام‌های ایرانی شبکه خبری بلومبرگ آمریکا گزارش داده درصورت توقف خرید نفت اروپا، امارات، ژاپن و کره‌جنوبی و نصف شدن خرید نفت هند ممکن است صادرات نفت ایران در ۶‌ماه آینده ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. هرچند ۲مشتری بزرگ نفت ایران یعنی هند و چین هنوز خرید نفت از ایران را کاهش نداده‌اند و حتی هندی‌ها خرید نفت از ایران را افزایش داده‌اند.

در‌ماه جولای، صادرات نفت خام و میعانات ایران ۴۳۰ هزار بشکه در روز، یعنی ۱۵درصد نسبت به‌ماه آوریل کاهش یافته، آن هم در شرایطی که تحریم‌های نفتی هنوز اجرایی نشده است. برخی خبرها حکایت از آن دارد که خرید نفت اروپا از ایران با ۲۲۰هزار بشکه کاهش به میزان ۴۱درصد در‌ماه جولای نسبت به‌ماه قبل آن افت کرده و ترکیه هم خرید نفت خود از ایران را تا ۴۵درصد کم کرده و حتی گفته می‌شود کره‌جنوبی از اواخر‌ماه جولای خرید نفت خام و میعانات ایران را متوقف کرده است.

صادرات نفت ایران

درخواست ایران از اوپک

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، به دیدار محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، رفته و بر ضرورت غیرسیاسی ماندن اوپک تأکید کرده و گفته است: اوپک با حفظ استقلال و حرفه‌ای‌گری در وضع پرتلاطم فعلی، تصمیمات نشست وزیران را با دقت و بدون تفسیر اجرا کند. او با اشاره تلویحی به اقدام‌های کارشکنانه عربستان تأکید کرده اوپک نباید اجازه دهد برخی معدود کشورهای عضو با سوءاستفاده از اوپک، به‌دنبال تحقق اغراض و ملاحظات سیاسی باشند. او افزوده است: هیچ کشوری نمی‌تواند سهمیه تولید و صادرات دیگر کشورهای عضو را تحت هر شرایطی بگیرد در نشست وزیران اوپک هم برای چنین اقدام‌هایی مجوزی صادر نشده است.

نظر بدهید