افت تولید اوپک به سبب کاهش عرضه نفت عربستان

0
172

ناظر اقتصاد: شبکه آمریکایی «بلومبرگ» گزارش کرد: آغاز کاهش عرضه نفت عربستان سبب شد مجموع نفت سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) به پایین‌ترین میزان در ۲ سال گذشته برسد.

به گزارش عصر یکشنبه تارنمای وزارت نفت از خبرگزاری بلومبرگ، پیش از آنکه توافق جهانی کاهش تولید نفت آغاز شود، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تولید خود را در آخرین ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به پایین‌ترین میزان در ۲ سال اخیر کاهش داد.

نظرسنجی بلومبرگ از مسئولان و کارشناسان و بررسی داده‌های کشتیرانی نشان داد تولید اوپک در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (آذر-دی) با کاهش ۵۳۰ هزار بشکه‌ای در روز، به روزانه ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید.

تصمیم خودخواسته عربستان سعودی در کنار کاهش ناخواسته برخی دیگر از اعضای اوپک، مهمترین عوامل این کاهش تولید بود.

عربستان تولید خود را در آخرین ماه ۲۰۱۸ با کاهش روزانه ۴۲۰ هزار بشکه، به ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رساند.

تولید نفت لیبی نیز در پی تعطیلی بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور، با کاهش ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در روز، به روزانه یک میلیون بشکه رسید.

وزیران نفت و انرژی ۱۴ کشور عضو اوپک در صدوهفتادوپنجمین نشست عادی خود پس از دو روز مذاکرات فشرده در اوایل آذرماه توافق کردند تولید خود را برای یک دوره ۶ ماهه (از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی) ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

همچنین وزیران نفت و انرژی ۱۰ تولیدکننده غیرعضو اوپک نیز تصمیم گرفتند همگام با اوپک برای کمک به کاهش مازاد عرضه و بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام ۴۰۰ هزار بشکه‎ از تولید خود بکاهند.

نظر بدهید