کدام کالاهای صنعتی ایران بیشترین صادرات را دارند؟

0
222

ناظراقتصاد: صادرات در بخش رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی بیشترین میزان رشد مثبت و صادرات سایر تجهیزات جابه جایی طبقه بندی نشده بیشترین میزان رشد منفی را در بخش صادرات صنعتی کشور طی نیمه نخست سال جاری به خود اختصاص دادند. به گزارش ایسنا، میزان صادرات صنعتی کشور در شش ماهه نخست سال جاری معادل ۷۶۵۴ میلیون دلار بوده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته که ۷۴۶۱ میلیون دلار صادرات صنعتی صورت گرفته با رشد ۲.۶ درصدی روبه رو بوده است.
در میان مهم‌ترین اقلام صنعتی صادراتی ساخت رادیو، تلویزیون، وسایل ارتباطی با ۱۵۹ درصد رشد در رتبه اول قرار گرفته و به رقمی معادل ۶.۶ میلیون دلار رسیده است. این درحالی است که میزان صادرات رادیو، تلویزیون، وسایل ارتباطی در شش ماهه نخست سال گذشته رقمی معادل ۲.۵ میلیون دلار بوده است.

پس از آن کاغذ و محصولات کاغذی در شش ماهه نخست سال جاری با رشدی ۷۱.۹ درصدی در صادرات روبه رو شده و از رقم ۲۶.۶ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به ۴۵.۷ میلیون دلار رسیده است. صادرات مبلمان و مصنوعات طبقه بندی نشده تولیدی نیز در شش ماهه نخست سال جاری با رشدی ۷۵درصدی روبه رو شده و از ۱۵.۹ میلیون دلار در شش ماهه نخست سال گذشته به ۲۷.۹ میلیون دلار در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات محصولات تولید شده از تنباکو و توتون نیز در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ معادل ۰.۳ میلیون دلار بوده که در مدت مشابه سال جاری به ۰.۵ میلیون دلار افزایش یافته تا شاهد رشد ۵۰.۲ درصدی در این بخش باشیم.

در خصوص بخش هایی که با رشد منفی در میزان صادرات صنعتی مواجه شده اند باید به صادرات کالاهای تجهیزات جابه جایی طبقه بندی نشده با رشد منفی ۶۴.۵ درصدی در رتبه اول اشاره کرد، چراکه این بخش در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ صادراتی ۸.۹ میلیون دلاری داشته که در مدت مشابه سال جاری به ۳.۱ میلیون دلار رسیده است.

پس از آن در حوزه وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر نیز با رشد منفی ۲۴.۶ درصدی در صادرات روبه رو هستیم؛ به گونه ای که میزان صادرات در این بخش طی شش ماهه نخست سال گذشته معادل ۶۳.۴ میلیون دلار بوده و به ۴۷.۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

صادرات محصولات فلزی فابریکی تولید شده به جز ماشین آلات و تجهیزات نیز سومین بخشی است که از لحاظ کاهش صادرات با رشد منفی ۱۷.۹ درصدی روبه رو شده و از ۲۰۶.۳ میلیون دلار در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به ۱۷۰.۱ میلیون دلار در شش ماهه نخست سال جاری رسیده است.

نظر بدهید